Au întâmpinat răsăritul pe „acoperișul României”. Test de rezistență organizat prin „Anii Drumeției”. FOTO

Weekendul trecut a fost unul special pentru montaniarzii care au vrut să-și testeze rezistența și abilitățile în Creasta Făgărașilor. Programul „Anii Drumeției” a organizat o drumeție dedicată exclusiv celor familiarizați cu traseele dificile și capabili să parcurgă porțiuni de traseu alpin dificil tehnic, inclusiv pe timpul nopții.

Foto: Anii Drumeției

„Ideea este mai veche și s-a născut în interiorul comunității „Anii Drumeției”. Foarte mulți își doreau o drumeție diferită, care să pună accent pe rezistența individuală și pe unitatea grupului”, a declarat Radu Zaharie, unul dintre cei mai experimentați ghizi ai programului „Anii Drumeției”.

Punctul de plecare a fost Bâlea Lac, de unde participanții au urcat pe Vârful Vânătoarea lui Buteanu, aflat la 2.507 metri altitudine. Aici, apusul a oferit un adevărat spectacol de culori, ultimele raze ale soarelui luminând atât Creasta Făgărașilor, cât și o mare parte din Țara Oltului.

Noaptea a fost una lungă pentru montaniarzi, care și-au continuat deplasarea pe traseul de creastă.

„Am avut parte de o noapte înstelată, fără lună, dar cu suficientă lumină cât să contureze siluetele piscurilor. Ne-am deplasat la lumina lanternelor frontale cu care fiecare drumeț a fost echipat”, a mai spus ghidul.

Foto: Anii Drumeției

Grupul a ajuns pe Vârful Moldoveanu, cel mai înalt vârf din România, duminică, în jurul orei 05.00, cu puțin timp înainte de răsărit. Ritmul de deplasare a fost calculat astfel încât participanții să petreacă cât mai puțin timp în zonele expuse intemperiilor.

„Chiar și în această perioadă, temperaturile sunt scăzute în creastă, iar la primele ore ale dimineții am înregistrat între 0 și 2 grade Celsius. Din fericire, vântul a suflat slab și nu am resimțit un disconfort termic accentuat”, a precizat Radu Zaharie.

Spectacolul oferit de primele raze ale soarelui a făcut ca oboseala să dispară ca prin farmec, iar întregul grup a savurat nașterea unei noi zile pe „acoperișul României”, la 2.544 de metri altitudine.

Foto: Anii Drumeției

Cifrele acestei provocări sunt impresionante: 21 de ore petrecute în Creasta Făgărașilor, peste 30 de kilometri parcurși și o diferență de nivel cumulată de aproape 2.800 de metri.

În încheiere, Radu Zaharie a subliniat că o astfel de experiență nu este potrivită pentru oricine: „Recomand o astfel de drumeție doar celor care au parcurs anterior un traseu asemănător pe timp de zi, sunt obișnuiți cu efortul susținut pe durată lungă, și numai după o noapte de odihnă. Echipamentul adecvat și o bună condiție fizică sunt esențiale pentru un astfel de traseu”.

Foto: Anii Drumeției

Programul „Anii Drumeției” este inițiat și finanțat de Consiliul Judetean Sibiu în colaborare cu Asociația Județeană de Turism Sibiu. Scopul principal este de a îmbunătăți infrastructura de drumeție din județ și de a promova activități specifice ecoturismului.

Descoperă mai multe pe www.aniidrumetiei.ro și app-ul Anii Drumeției, disponibil în App Store și Play Store.