Ateliere despre internet și libertatea de exprimare, organizate la Sibiu pentru elevi și studenți

Elevii de liceu, studenții și cadrele didactice sunt invitați să participe la o serie de ateliere dedicate competențelor digitale și gândirii critice, organizate de American Corner Sibiu, în parteneriat cu Biblioteca ASTRA Sibiu.

Foto: Mesagerul de Sibiu

Intitulate „Internet, informare și libertate de exprimare”, sesiunile își propun să promoveze valori esențiale precum analiza critică, accesul responsabil la informație și libertatea de exprimare, inspirate de modelul sistemului educațional american.

Pe parcursul atelierelor, participanții vor învăța să evalueze credibilitatea surselor, să înțeleagă mecanismele de informare din mediul digital și să navigheze în mod responsabil în spațiul online. Activitățile sunt concepute pentru a încuraja dialogul și reflecția, contribuind la formarea unor cetățeni activi și bine informați.

Atelierele vor fi susținute de Robert Coravu, lector universitar doctor la Universitatea din București, specialist în domeniul informării, biblioteconomiei și alfabetizării media.

Evenimentele vor avea loc în zilele de 23 și 24 aprilie 2026, în intervale de câte două ore (8:00–10:00, 10:00–12:00 și 12:00–14:00). Participarea este gratuită, în limita locurilor disponibile, iar înscrierile se pot face la adresa de e-mail pusă la dispoziție de organizatori.

Activitățile se desfășoară cu sprijinul financiar al Consiliul Județean Sibiu și fac parte dintr-un demers educațional mai amplu de promovare a competențelor esențiale pentru societatea contemporană.