Andrei MUNTEAN, bronz mondial înainte de Olimpiada de la Paris

Sibianul Andrei Muntean se apropie de turația maximă, în perspectiva Jocurilor Olimpice de la Paris. Ieri, a reușit un loc 3 la finala de la paralele, în cadrul etapei de Cupă Mondială Challenge de la Koper (Slovenia).

Andrei Muntean a fost notat cu 14.450 (D-5.9) în finala la paralele la etapa de Cupă Mondială Challenge de la Koper (Slovenia). El a urcat pe treapta a treia a podiumului de premiere după Ilia Kovtun (Ucraina)-15.350 (D-7) și  Yuan Hsi Hung (Taipei Chinezesc) -14.900 (D-6.5).”, a anunțat Federația Română de gimnastică.

Reamintim, gimnastul sibian Andrei Muntean (31 de ani) revine la Jocurile Olimpice, după ce în 2016 a obținut un loc 6 în finala la paralele, la JO de la Rio de Janeiro (Brazilia). Anul trecut, sibianul de la CS Dinamo a fost locul 4 în finala la paralele la Campionatul European.