Am sperat 93 de minute! FC Hermannstadt va juca în play-out, cu fruntea sus!

FC Hermannstadt a pierdut în prelungiri, în această seară, 0-1 (0-0) pe Stadionul „Dr. C-tin Rădulescu“ din Cluj Napoca, în ultima etapă din sezonul regulat al Superligii. A ratat marile ocazii ale primei reprize, având la un moment dat ambii fundași centrali la finalizare, a suferit apoi în debutul actului secund, după care a accelerat din nou pentru a forța victoria. Timp de 5-6 minute, în finalul partidei, speranțele erau uriașe, un gol sibian putând să ducă FC Hermannstadt pe loc de play-off. Pe o contră, Otele ne-a spulberat însă toate visele, în minutul 90+4, plus că, la Ploiești, Sepsi marca pentru 2-1, în min. 90+2! FC Hermannstadt va juca așadar pentru evitarea retrogradării, marile câștigătoare după partidele de azi fiind Sepsi și Farul!

(Dan GREAVU)

Protagonistă în cea mai disputată etapă din istoria Superligii, cu 5 echipe implicate în lupta pentru un loc de play-off, echipa sibiană a căutat victoria în Gruia încă din start, cu urechile ciulite însă la celălalte stadioane. Murgia (‘2) a trimis primul șut pe poarta gazdelor, anunțând intențiile ofensive sibiene.

Primul sfert de oră s-a scurs pe nesimțite, doar Sepsi reușind să înscrie în meciurile de pe cele 5 stadioane. Era 1-0 la Ploiești, din minutul 14, scor la care gruparea ardeleană urca pe poziție de play-off. În minutul 20 avea să înscrie și Dinamo, risipind speranțele arădenilor de la UTA.

În Gruia, Taxidis (‘21) a șutat telefonat, de la distanță, Căbuz a fost însă la post. În minutul 28, o centrare Balaure, întoarsă în careu de Găman la Bejan, în 6 metri, a fost respinsă în ultimul moment de Muhar. Ocazie mare sibiană! De remarcat faptul că ambii fundași centrali sibieni s-au aflat la finalizare!

Echipa sibiană a continuat să fie periculoasă în atac, iar Ianis Stoica (‘41) a șutat din unghi, cu mult efect, din păcate balonul s-a dus la o palmă de colțul lung. A fost ultima ocazie importantă a reprizei.

CFR Cluj a ieșit „turată“ de la cabine. Nou intratul Peter Michael (‘47) l-a întins pe Căbuz, care a scos de sub transversală un șut bun, din afara careului. Două minute mai târziu, Deac avea să înscrie cu capul, după un corner, însă balonul a depășit linia de fund în momentul centrării, iar golul a fost anulat. Gazdele au continuat să preseze, același Peter Michael (‘52) fiind blocat la marginea careului de 6 metri. Căbuz a prins apoi un șut al lui Otele (‘54).

FC Hermannstadt părea copleșită de rezultatele de pe celelalte stadioane, fiind în afara play-off-ului chiar dacă înscria în Gruia. În acel moment nu puteam depăși Sepsi și Farul, chiar dacă învingeam la Cluj.

Echipa sibiană a dat însă semnalul revenirii în atac în minutul 66, când Gabi Iancu a încercat o reluare din prima, ghicită de Sava. Un minut mai târziu, Opruț l-a găsit pe Balaure în careu, care a reluat din voleu, pe lângă.

În minutul 75, noi intrații Jipa și Neguț puteau da lovitura. Jipa s-a descurcat excelent pe stânga, a pătruns în careu, l-a servit ideal pe Neguț, care a pus latul, dar balonul s-a dus alături. O combinație care a făcut șah-mat apărarea clujeană.

În minutul 79, același Neguț a irosit ocazia meciului. A anticipat excelent o pasă înapoi a defensivei clujene, a recuperat, a șutat din întoarcere, din unghi, dar balonul s-a dus în plasa laterală! Apoi Jipa (81) a șutat din careu, s-a opus însă Sava.

În minutul 87, la Ploiești, Petrolul egala pe Sepsi! Un gol sibian ar fi dus acum FC Hermannstadt în play-off, iar elevii lui Măldărășanu au urcat cu toate liniile. Pe o contră, Deac a obținut un corner. Era min 90+3. Otele a găsit un culoar imposibil la colțul lung, în urma loviturii de colț, iar CFR Cluj s-a desprins în câștigătoare. Scor final CFR Cluj – FC Hermannstadt 1-0 (0-0)

Echipele

Hermannstadt: Căbuz – Butean, Găman, Bejan, Opruț – Balaure (’80, Oroian), Murgia, Mino Sota, I. Stoica (’70. Jipa) – G. Iancu (’70, Neguț), D. Paraschiv (’80, Fonseca). Antrenor: Marius Măldărășanu

CFR Cluj: R. Sava – Mogoș, Boben, Ajeti (’67, Matei Ilie), Camora – Muhar, Keita, Tachtsidis (’46, Peter Michael) – C. Deac, Bîrligea (’78, Avounou), Otele. Antrenor: Adrian Mutu