Am „murit“ frumos! CSU Sibiu – Bilbao Basket 68-73 (39-38)

Surne Bilbao Basket a reușit să câștige din nou în fața CSU Sibiu, de această dată în Sala Transilvania, în meciul 5 din Grupa B a FIBA Europe Cup. Lideri în clasament, spaniolii învinseseră și-n tur, la Bilbao, scor 89-64.

Mouhamed Barro a terminat cu 26 indice de eficiență, cel mai mare din meci (foto: facebook/CSU Sibiu)

Fără victorie în competiția continentală, gruparea sibiană a jucat curajos, punând probleme serioase unei candidate la câștigarea trofeului în acest an. La fel ca în meciul trecut de la Sibiu din competiția continentală, cu polonezii de la Anwil Wloclawek (deținătoarea trofeului), Mouhamed Barro a făcut un joc excelent, intrând în double-double încă din sfertul 3.

Sibienii au câștigat prima perioadă, cu 18-14, cedându-le pe următoarele două (21-24, 19-23), pentru a intra în sfertul decisiv în deficit de o singură posesie, 58-61! Cu fanii alături, elevii lui Tomas Rinkevicius au păstrat ritmul bun, iar Kuti și Pratt au adus CSU în avantaj, 62-61. Din păcate, după un 63-63 cu 8 minute înainte de final, a urmat un run de 10-0 al spaniolilor care avea să fie decisiv. Sibienii au mai recuperat până la ultima sirenă, însă victoria a revenit din nou echipei Bilbao Basket. Scor final 68-73 (39-38)

Monyea Pratt a fost principalul marcator al sibienilor, cu 16 puncte, la care a adăugat 3 recuperări și un assist. Mouhamed Barro s-a aflat în double-double, cu 14 puncte și 11 recuperări, având și un assist. A avut un indice de eficiență de 26, cel mai mare din meci. Au mai punctat Uță – 12 pct (6 rec., 3 ass.), Ivanov 9 pct (3 rec., 6 ass.), Kuti 7 pct ( rec., 1 ass), Dragoste 4 pct (3 rec., 3 ass.), Gavriloaia 3 pct (3 rec.) și Banciu 3 pct (2 ass.).

La oaspeți, s-a evidențiat Adam Smith, cu 25 de puncte.

CLASAMENT Grupa B FIBA Europe Cup

sursa: flashscore.ro

Elevii lui Rinkevicius se întorc acum în Liga Națională, urmând să joace duminică, 19 noiembrie, de la ora 16, în deplasare la CSM Focșani, într-un meci din cadrul rundei a 8-a.