Alexandra Hudea se pregătește de finala la 5000 metri

La doar 16 ani, medieșeanca Alexandra Hudea a făcut o cursă curajoasă aseară, în calificările pentru finala probei de 1500 metri plat, la Campionatele Europene de atletism U20 de la Ierusalim (Israel). În competiție cu atlete mai experimentate, medieșeanca și-a consumat resursele prea devreme. A condus plutonul mai bine de un tur, în prima jumătate a cursei, dar a fost depășită apoi și, cu timpul 4:36,51, a ratat calificarea în finală.

Seria a fost câștigată de italianca Matilde Prati (19 ani), cu timpul 4:22.03. Ultima calificată din serie a fost Carla Jimenez (Spania, cu 4:23,73), cu un timp inferior celui reușit de Alexandra luna trecută la finalele Campionatelor Naționale U18 de la București, când a stabilit de altfel și noul său record personal – 4:23.18.

Alexandra va intra din nou pe pista Stadionului Givat Ram din Ierusalim pentru finala probei de 5000 de metri, cursă programată în ultima seară a competiției, la 19,30.

„O primă zi (7 august) cu rezultate remarcabile pentru atleții tricolori la Europenele U20, de la Ierusalim. Un nou Record Național de juniori 1 a fost stabilit de către Cosmina Balaban, în seriile de la 100 mg, ea fiind cronometrată în 13,42. Calificată (Q) în finala de la 3000 m obs a fost Mihaela Blaga (Foto alături de antrenoarea Cristina Man; 10:32,80), ca și Jennifer Dossey, de această dată în ultimul act al întrecerii de la triplusalt (13,35 PB – Q). La rândul lui, Vlad Turcu a trecut de furcile caudine ale preliminariilor de la aruncarea suliței: 68,84 m (q).“, a notat Federația Română de atletism după prima zi a competiției.

România participă la aceste Europene cu o delegaţie de 21 de atleţi (10 băieţi şi 11 fete).