Adi Petre sparge gheața la FC Hermannstadt: „A fost un test bun“

FC Hermannstadt a demonstrat în pauza forțată că are un lot echilibrat, cu jucători care dublează foarte bine posturile. Într-o formulă de start cu jucători mai puțin utilizați în acest sezon, sau chiar deloc, gruparea sibiană a pornit lansat în amicalul de sâmbătă cu CFR Cluj. A avut 2-0, dar cel mai important a avut o prestație consistentă, în compania unui adversar de top. Venit vara aceasta, Adi Petre a fost pentru a doua oară titular (a debutat tot într-un amical, în cantonamentul din Bolu) și a înscris primul său gol la FC Hermannstadt.

A fost un test bun, un antrenament bun, am încercat să ne facem treaba, să profităm de această pauză pe care am avut-o. Am încercat să dăm totul în minutele în care am evoluat. În meciurile amicale se încearcă diferite tactici, nu ne interesează așa de mult rezultatul. Ar fi fost frumos să terminăm acest meci cu o victorie“, a transmis Adi Petre, autorul primului gol din amicalul de la Cluj.

Un meci reușit. Mă bucur că am marcat. Sper să continui la fel și-n meciurile oficiale. Chiar dacă a fost un amical, a avut ritm și s-a jucat aproape de cel al unui meci oficial. Ne bucurăm că am terminat cu bine și nu s-a accidentat nimeni. Asta e cel mai important.“, a declarat după meci și Cristi Bărbuț.

FC Hermannstadt a jucat o partidă de verificare la CFR Cluj, sâmbătă, pentru a rămâne „în priză“ în plin sezon. La fel ca adversara din Gruia, cele două grupări au avut meciurile din campionat amânate, pentru a lăsa FCSB și respectiv Sepsi să pregătească în tihnă meciurile din preliminariile Conference League.

CFR Cluj a învins cu 3-2 (1-2), la capătul unei dispute interesante, cu un ritm bun de joc și minute oferite jucătorilor care au evoluat mai puțin până acum. Un test care a mulțumit așadar pe toată lumea. FC Hermannstadt a surprins cu 2 goluri în debut de meci, prin Ad. Petre (‘8) și Bărbuț (‘12), cei doi fiind incluși de Măldărășanu în primul 11. Deac a redus din diferență 10 minute mai târziu, marcând după o pauză de 4 luni. În actul secund au avut loc modificări masive în ambele tabere, dar de punctat pe tabelă au făcut-o doar clujenii. Mai întâi Muhar (‘56) a restabilit egalitatea, apoi Betancor a smuls o victorie pentru echipa sa în chiar ultimul minut de joc.

FC Hermannstadt a început cu Letica – Medina, Bejan, Stoica, Oroian – Bărbuț, Sota, Neguț, Alhassan, Petrescu – Adi Petre.

Echipa sibiană va juca în cadrul etapei a 6-a abia peste o săptămână. Luni 21 august, ora 18,30, va întâlni în deplasare Sepsi OSK Sf. Gheorghe. Iată programul complet al rundei: