Primarul municipiului Sibiu, Astrid Fodor l-a primit vineri în vizită oficială pe Excelența Sa, ambasadorul Japoniei în România, Takashi Katae.

Sursă foto: Primăria Sibiu
„Suntem conectați în primul rând prin frumoasa prietenie, de 17 ani, pe care o avem cu orașul înfrățit Takayama, menținută prin schimburi active și calde, prin vizite și evenimente comune. De asemenea, dintre voluntarii internaționali ai Festivalului de Teatru, cei japonezi sunt mereu cei mai numeroși. De altfel, FITS și Teatrul Național Radu Stanca au o colaborare activă și îndelungată cu lumea culturală japoneză, trupe nipone participând în cel mai mare eveniment al Sibiu, iar teatrul sibian prezentând spectacole în Japonia în capitala Tokyo și în alte orașe mari”, au transmis reprezentanții Primăriei Sibiu.













