Remiza lui Oroian! FC Hermannstadt – Universitatea Cluj 2-2 (1-2)

FC Hermannstadt a încheiat la egalitate cu Universitatea Cluj, scor 2-2 (1-2), în această seară, într-un meci din cadrul etapei a 7-a a Superligii. A evitat în minutul 90 o a 4-a înfrângere consecutivă în fața „U” în acest an, pe noul Municipal, gruparea clujeană fiind coșmarul sibienilor, iată, și la fotbal, după ce în ultimele 2 sezoane ne-a cam „ars” și la baschet. Oroian a reușit un gol fabulos, șut sub transversală de la mare distanță, în minutele de prelungire, pentru un punct prețios.

Pentru golul fabulos din ultimele secvențe, Alex Oroian a fost desemnat omul meciului (foto: facebook/FC Hermannstadt)

Căldură sufocantă în startul partidei, teren bun, circa 6.000 de spectatori în tribunele Stadionului Municipal, galerii frumoase și de-o parte și de cealaltă. Ingrediente pentru un joc de calitate, între 2 echipe apropiate ca valoare. Din păcate, spectacolul a cam lipsit, chiar dacă s-au înscris 4 goluri, însă sibienii au plecat fericiți spre case, FCH reușind să marcheze în ultimele secvențe și evitând înfrângerea.

Echilibrat, Măldărășanu a început într-un clasic 4-4-2, cu Bucuroiu din nou în primul 11, dar și Gabi Iancu și Daniel Paraschiv vârfuri de lance. Sabău, proaspăt revenit la cârma Universității, a răspuns cu un 3-4-3 elastic, ambele echipe reușind să închidă bine culoarele. Aproape că se putea juca fără porți în prima jumătate de oră. La o fază care nu anunța mare lucru, balonul a ajuns la „Para-gol”, care l-a executat simplu pe Gorcea, pentru 1-0. Oaspeții au ripostat apoi prin două faze pornite din flancul nostru stâng, ambele soldate cu gol. Au punctat Mitrea și D. Popa (ambii în minutul 45). Sibienii au mai marcat o dată până la pauză prin același Daniel Paraschiv, dar golul a fost anulat pentru ofsaid, în urma analizei cu ajutorul sistemului VAR.

Actul secund a debutat cu o acțiune periculoasă a lui Daniel Popa, scăpat singur spre poarta lui Muțiu, fază rezolvată în extemis de defensiva noastră. În minutul 65, o nouă șarjă pe flancul nostru stâng s-a lăsat cu încă o ocazie importantă pentru Universitatea, Popadiuc a reluat însă peste din careu. Zece minute mai târziu, același Daniel Popa nimerește bara din stânga lui Muțiu, cu un șut de la 22 metri, pentru ca 2 minute mai târziu Daniel Paraschiv să ridice stadionul în picioare, la o reluare din 8 metri. A fost însă peste poartă!

Mișcările inițiate de Măldărășanu au fost parate inspirat de Sabău, în teren sibienii n-au reușit să preseze suficient, dar minunea s-a întâmplat când nimeni nu se mai aștepta. În urma unui corner de pe stânga, balonul este respins în afara careului, Oroian a reluat cu sete sub transversală, de la mare distanță, pentru 2-2!

Filmul meciului

min 18 Gabi Iancu trimite primul șut spre și pe poarta clujeană, din afara careului, Gorcea e la post și reține

min 19 Acțiune Ianis Stoica pe flancul nostru stâng finalizată cu șut, din unghi, Muțiu reține

min 30 Daniel Popa cade în careu la un plonjon întârziat al lui Muțiu, centralul acordă galben pentru simulare, apoi analizează faza cu ajutorul VAR și menține decizia. Scăpăm de penalty

min 35 Acțiune prelungită de atac sibiană, balonul ajunge la Daniel Paraschiv, care îl execută cu sânge rece pe Gorcea din interiorul careului: 1-0

min 45 Bejan iese la marginea terenului, accidentat. U Cluj are de executat un corner, Mitrea se strecoară la colțul scurt și reia cu capul: 1-1

min  45+2 Daniel Popa profită de încă o eroare în defensiva noastră și înscrie pe jos din 7-8 metri: 1-2

min 45+5 Daniel Paraschiv reușește dubla, după ce urmărește până în gura porții o minge deviată, însă golul e anulat pentru ofsiad, în urma analizei cu ajutorul sistemului VAR

min 65 Popadiuc reia peste din 10 metri

min 73 Dorin Popa nimerește bara din stânga lui Muțiu, cu un șut de la 22 metri

min 74 Daniel Paraschiv reia cu capul peste, din 7-8 metri

min 81 Daniel Popa scapă singur cu Muțiu, însă portarul sibian se opune in extremis

min 90 Alexandru Oroian înscrie cu un șut de la mare distanță, sub transversală: 2-2

Echipele

FC Hermannstadt: Muțiu – Butean, I. Stoica (cpt.), Bejan, Oroian – Bucuroiu (59, D. Iancu), Mino (81, Fonseca), Alhassan (68, Biceanu), Balaure (59, Neguț) – G. Iancu (59, Bărbuț), Paraschiv. Antrenor: Marius Măldărășanu

U Cluj: Gorcea – Oancea (79, Dimitrov), Miron, Mitrea, Vătăjelu – Nistor, Bic, Popadiuc (84, Tescan) – I. Stoica (79, Hofman), D. Popa, Chipciu (cpt.) (65, Simion). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt încheie etapa pe 9 în clasamentul Superligii (8 puncte, din 2 victorii, 2 egaluri și 2 înfrângeri). În runda următoare, echipa sibiană va întâlni în deplasare FC Botoșani, luni, 4 septembrie, de la ora 18,30.