Weekend fructuos pentru atleții și karatiștii Liceului Teoretic Axente Sever

Weekend fructuos pentru atleții și karatiștii Liceului Teoretic Axente Sever. Zilele de 18 și 19 octombrie au adus noi performanțe pentru elevi.

E vorba despre Olimpiada Națională a Sportului Școlar la cros și respectiv la medaliile obținute de axentistele legitimate la clubul de karate CS Kyudokan la Târgu Jiu.
Vineri, terenul sportiv al Colegiului SNG a găzduit etapa municipală a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar la cros. La această competiție, sub bagheta magică a doamnelor profesoare Geta Zanfirescu și Maria Onofrei, au luat startul și 5 atleți axentiști: Mario Armenean din clasa a X-a Instructor Sportiv, respectiv la Denisa Cînpean și Andreea Cozan din clasa a IX-a, la Vanesa Giangu din clasa a X-a Instructor Sportiv și la Alexandra Hudea din clasa a XII-a Științe Sociale.

Podiumul feminin la nivel de liceu a fost 100% axentist, el fiind ocupat de Alexandra Hudea, de Denisa Cînpean și de Vanesa Giangu, în vreme ce la masculin Mario Armenean a încheiat pe prima poziție proba de cros. Cei 4 atleți s-au calificat astfel pentru faza județeană a O.N.S.Ș. la cros, care se va desfășura în primăvara anului 2025.
O zi mai târziu, pe 19 octombrie, comuna gorjeană Bălești a găzduit un turneu național de karate intitulat Gorj Open Karate Tournament. Acest turneu a fost organizat de Asociația Club Sportiv „Vikingii Albi” și a reunit peste 300 de sportivi din toată țara.
Municipiul Mediaș a fost reprezentat de 3 axentiste din clasa a X-a, legitimate la CS Kyudokan. Este vorba de Melisa Spanache și de Beatrice Lacatoș de la filologie, respectiv de Daria Circa de la profilul de Instructor Sportiv. Toate cele 3 sportive au obținut locul I la kumite, respectiv locul al 3-lea la kata.

Karatistele clubului CS Kyudokan, condus de Dorin Anghel, vor mai participa luna viitoare la Campionatul Național Școlar de Karate Do, găzduit de municipiul Târgoviște în perioada 16-17 noiembrie.

„Îi felicităm pe sportivii LTAS pentru rezultatele obținute în domeniul crosului și al karate-ului kyudokan și evidențiem faptul că 3 dintre acești sportivi merituoși sunt elevi în clasa a X-a Instructor Sportiv de la unitatea noastră de învățământ”, anunță cei de la Liceul Teoretic Axente Sever.