„Vulturii“ zboară pe podium! 92-83, în deplasare, cu CSM Galați!

CSU Sibiu a reușit o nouă victorie în Liga Națională de baschet masculin. În această seară, a dispus de CSM Galați, în deplasare, cu 92-83 (40-44), după două ultime sferturi încântătoare! A dominat clar finalul, chiar dacă a avut din nou o bancă scurtă, cu doar 9 jucători pe parchet, între care Zetos cu doar 11 secunde în teren, față de gazde, care au folosit 11 jucători. Pe sferturi a fost CSM Galați – CSU Sibiu 23-22, 21-18, 20-27, 19-25!

foto arhivă: facebook/CSU Sibiu

Un run de 10-0 în debutul sfertului 4 avea să fie decisiv. De la 67-66 pentru sibieni, scorul a devenit 77-66 pentru CSU, aproape de jumătatea parțialului, iar echipa sibiană a scăpat în câștigătoare!

Pentru CSU Sibiu, Pipkins a marcat 18 puncte (3 recuperări, 1 pasă decisivă), Threatt Jr. 17 puncte (2 rec., 6 p.d.), Popa 13 pct (4 rec.), Schizas 12 pct (3 rec., 2 p.d.), Dragoste (4 rec, 5 p.d.) și Alex James Gross (8 rec.) câte 11 pct, Colak 10 puncte (5 rec.).

Principalul marcator al gazdelor a fost Luka Majstorovicat, venit de pe bancă, cu 25 de puncte! S-a aflat în double-double, cu 11 recuperări.

În urma acestui rezultat, CSU Sibiu rămâne pe podium, cu 7 puncte, în urma a 3 victorii din 4 posibile. În runda următoare, „vulturii“ vor juca în fața propriilor suporteri, luni 21 octombrie, de la ora 19, urmând să întâlnească BC Timișoara, locul 6 în acest moment.