VICTORIE sibiană la Cupa României – Sărituri peste Obstacole!

Sportivii de la CSM Sibiu au reușit o prestație de excepție la Cupa României I – Sărituri peste Obstacole, competiție desfășurată, în perioada 25-28 iulie, la Centrul de Echitație „163 Plopi” din Prejmer (Brașov), sub egida Federației Ecvestre Române. Ionel Bucur, Daniel Ionuț Bucur și Alexandru Tabuică (echipa de seniori a CSM Sibiu) au ridicat trofeele de învingători deasupra capului, în urma parcursului extraordinar alături de minunații lor cai.

(Dan GREAVU)

CSM Sibiu a câștigat proba de Echipe Seniori în două manșe 1,35m. Cuplurile sibiene care au format echipa de pe cea mai înaltă treaptă a podiumului sunt:

• 🥇Ionel Bucur & 🐎Casinia GZ
  • 🥇Daniel Ionuț Bucur & 🐎Quasar
  • 🥇Alexandru Tabuică & 🐎Di Caprio

Pe poziția secundă s-a clasat echipa AER&HORSES ACS formată din cuplurile:

• 🥈Ursache Ionuț & 🐎Vegas cu 0 penalizări în ambele manșe
  • 🥈Lorand Barabasi & 🐎Spacehhoper

Pe treapta a treia a podiumului a urcat echipa 163 Plopi ACSE formată din cuplurile:

• 🥉Damian Cojocariu & 🐎Sabrina
  • 🥉Teodor Panca & 🐎Jablonska

Festivitatea de premiere a fost oficiată în prezența Secretarului General FER, Claudiu Seliștean.

Cupa României la echitație revine la Sibiu.  C.S.M Sibiu, care are o echipă cu un vast palmares de titluri, revine în forță. După un frumos spectacol și intensitate la cel mare nivel care s-a desfășurat după două manșe, sportivii:
️Bucur Ionel & Cassinia🥇🏆
️Bucur Daniel & Quasar🥇🏆 și tânărul, nou component al echipei:
️Tabuica Alexandru & Di’Caprio🥇🏆 au demonstrat că sunt o echipă capabilă de performanțe remarcabile, câștigând în acest an 2024 Cupa României”, a transmis Team Bucur.

Adelina Bucur a încheiat pe podium (foto: facebook/Team)Bucur

La amatori, Adelina Paralescu (Bucur) a reușit o clasare pe podium, ocupând locul 3, iar Iulia Barbu s-a clasat pe 5.

Iulia Barbu (foto: facebook/Team Bucur)

„Cupa României la sărituri peste obstacole – Amatori 2024… o primă ediție, un nou format și o nouă provocare și pentru sportivele noastre: