Valentin Royer este noul campion al turneului BCR Sibiu Open

Cea de-a 13 ediție a turneului ATP Challenger BCR Sibiu Open s-a încheiat ieri, pe Arena Centrală de la Tenis Club Pamira, cu victoria francezului Valentin Royer, primul său titlu într-un turneu ATP.

În premieră, turneul de la Sibiu a înregistrat o finală franceză, cu Valentin Royer de o parte a fileului, împotriva conaționalului său, Luka Pavlovic. Royer a ajuns în finală după ce a trecut de spaniolul Jorge Plans în prima rundă, de francezul Arthur Gea în runda de 16, de Genaro Olivieri din Argentina în sferturile de finală și de cehul Hynek Barton în semifinale, în meciul considerat de specialiști drept cel mai spectaculos al întregului turneu.

De cealaltă parte, Luka Pavlovic l-a eliminat în primul tur pe portughezul Elias Gastao, în turul secund l-a eliminat pe favoritul 5, canadianul Liam Draxl iar în sferturi a trecut de al patrulea favorit, Rudolf Molleker din Germania. Pavlovic a fost cel care l-a eliminat în semifinale pe eroul României din meciurile de Cupa Davis împotriva Chinei, Cezar Crețu.

Finala a început excelent pentru Royer, care s-a desprins la 3-0 înainte ca adversarul său să se dezmeticească. Pavlovic a început apoi să găsească un pic de constanță în joc și s-a apropiat de adversar însă Royer a ținut strâns de avantajul obținut la debutul setului și a reușit să câștige prima secvență cu 6-4. Demoralizat de jocul precis al adversarului, Pavlovic nu s-a regăsit deloc în setul secund, a început să greșească tot mai des iar Royer n-a ezitat și a profitat de fiecare lacună din jocul adversarului. Game după game, break după break, Royer a fost peste tot și a câștigat setul secund fără să cedeze nici măcar un game și a închis partida într-o oră și un minut.

De altfel, proaspătul campion a condus partida la toate capitolele, a pierdut un singur serviciu în cele două seturi și a convertit 5 din cele 7 mingi de break pe care le-a avut.

Pentru Royer este primul titlu ATP din carieră, ceea ce îl propulsează în turneul de calificări de la Australian Open, turneu de Grand Slam ce va avea loc la începutul anului viitor.

„Vreau să îl felicit pe Luka pentru o săptămână excelentă, în care a jucat un tenis de calitate, chiar dacă nu recunoaște. Apoi vreau să mulțumesc întregii organizații, acum iubesc Sibiul, va trebui să mă mut aici. Sincer, este cel mai bine organizat turneul ATP 50 în care am jucat vreodată, totul a fost perfect. Sunt puțin trist că echipa mea nu este aici cu mine, la prima mea victorie, ei sunt acasă, în Montpellier, îmi e dor de ei și ar fi trebuit să fie aici, să culegem împreună roadele muncii noastre”, a spus Valentin Royer, vizibil emoționat, la ceremonia de premiere de la finalul partidei.