Într-o perioadă în care frica a ținut ușile închise, un tată le-a deschis. În pandemie, când puțini aveau curajul să intre în casele oamenilor, Eugen Ceapă, voluntar al Crucii Roșii Sibiu, a ales să fie acolo unde era nevoie — nu singur, ci alături de fetița lui.

Foto: Crucea Rosie Romana
„Eugen? Eugen este genul de om care schimbă comunități. Uneori, are nevoie doar de câteva secunde pentru rezolvarea unor cauze. L-am provocat și verificat”.
Așa este caracterizat Eugen Ceapă, 44 de ani, voluntar la Crucea Roșie Sibiu, de una dintre colegel sale”, scrie Crucea Roșie România.
Sibianul a devenit voluntar în pandemie, în urmă cu 5 ani.

Foto: Crucea Rosie Romana
„Voiam în primul rând să fiu un exemplu pentru fetița mea. Totodată, voiam să ajut în mod organizat”, spune el.
Eugen a fost printre puținii primi curajoși care, în pandemie, intra în casele oamenilor cu ajutoare și cumpărături. Făcea asta împreună cu fetița lui, Patricia, care la acea vreme avea 6 ani.
Tot alături de ea a distribuit și alimente nevoiașilor ori a participat la maratoane, în calitate de voluntar.

Foto: Crucea Rosie Romana
Dorința lui de a face bine a devenit în scurt timp un stil de viață și pentru Patricia.
„Fetita mea face deja voluntariat la grădinița unde a fost ea, în fiecare an, în <Săptămâna altfel>. Dar a participat inclusiv la acțiuni dificile, precum întâmpinarea, la ora 01:00 noaptea, a unui tren cu refugiați ucraineni, unde a ajutat la distribuirea de mâncare și a donat jucării de pluș personale copilașilor din tren. Au fost multe emoții în acea seara, atât pentru noi, cât și pentru mame ucrainene care, cu lacrimi în ochi, îi mulțumeau Patriciei….”, explică el.
Eugen poate fi văzut mai tot timpul în activități ale Crucii Roșii Române-filiala Sibiu: în Carrefour, în cadrul proiectului „Banca de Alimente”, în echipa de fotbal a filialei care participă la turnee caritabile ori alergând la maratoane, pentru cauze umanitare. Face demonstrații de prim- ajutor în școli și atrage parteneri și colaboratori pentru susținerea proiectelor Crucii Roșii Române.

Foto: Crucea Rosie Romana
Nu are o cauză ori un proiect preferat, spune el. Dar „cel mai drag proiect e acela în care fetița mea e voluntară cot la cot cu mine”.











