Noul site Tursib, conceput pentru a fi utilizat mai ușor și de către turiștii străini
Tursib a lansat noul site www.tursib.ro, cu un concept grafic şi cu funcţionalităţi noi.
Tursib a lansat noul site www.tursib.ro, cu un concept grafic şi cu funcţionalităţi noi.
Ministrul Turismului, Bogdan Trif, a declarat că a auzit că unii hotelieri au majorat tarifele pentru turiştii cu vouchere de vacanţă, ceea ce este ilegal, dar că deocamdată nu există nicio plângere în acest sens.
Primul forum al rutelor culturale ale Consiliului Europei găzduit în România a început ieri la Sibiu, Capitala Culturală Europeană din 2007 şi singurul oraş turistic de la noi din ţară cu trei stele Michelin, dar care nu are niciun obiectiv inclus în vreo astfel de rută europeană, potrivit ministrului Turismului,Read More
Cinci turişti aflaţi în Munţii Făgăraş, echipaţi necorespunzător, au cerut azi ajutorul salvamontiştilor din judeţele Sibiu şi Argeş, a anunţat Dan Popescu, de la Salvamont Sibiu.
Transilvania este în topul destinaţiilor turistice de toamnă europene, alături de zone spectaculoase din Croaţia, Italia, Polonia sau Malta, potrivit platformei Vagrants Of The World Travel.
Atenție, se filmează! Peste 120 de camere video de supraveghere, dar și alte echipamente capabile să numere, să recunoască și să analizeze persoane sau vehicule au împânzit centrul, intrările în oraș și zonele cele mai aglomerate. Sunt noii „ochi“ ai Sibiului.
Un proiect de 7,6 milioane de lei va face posibilă modernizarea parcului balnear, amenajarea unui camping turistic și a unui parc pentru rulote la Ocna Sibiului.
Salvamontiştii sibieni au anunţat, aseară, că au reuşit să recupereze un turist polonez, care a căzut în zona Fereastra Zânelor, din Munţii Făgăraş şi o turistă care a căzut într-o râpă cu câinele, pe poteca turistică care leagă Bâlea Cascadă de Bâlea Lac.
Aproape un sfert dintre turiştii înregistraţi la nivel naţional în luna mai au vizitat Regiunea Centru, destinaţia preferată de cei mai mulţi fiind judeţul Braşov.
Biserica fortificată din Rupea, întemeiată la începutul secolului al XIV-lea, este gata să intre într-o nouă etapă a existenței sale. În următorii doi ani, monumentul va fi reabilitat complet, va redeveni centrul cultural al orașului și va atrage anual mii de turiști sau cel puțin așa speră membrii comunității evangheliceRead More
Salvamontiştii au anunţat că au fost montate două noi podeţe, care fac accesul mai sigur şi mai uşor pe traseele turistice din munţii Făgăraşului, aproape de cabanele Bărcaciu şi Bâlea Cascadă.
Poliţiştii sibieni au efectuat în ultima săptămână controale, împreună cu echipe ale ITM şi Protecţiei Consumatorului, la 17 societăţi comerciale care funcţionează în zona de agrement a oraşului Ocna Sibiului, fiind aplicate 31 de sancţiuni contravenţionale în valoare totală de 75.125 lei.
La Agnita au demarat, luni, lucrările de reabilitare a ansamblului bisericii evanghelice fortificate, în cadrul unui proiect cu finanțare europeană prin POR 2014-2020, în valoare de peste 6,5 milioane de lei.
Primăria Sibiu a amenajat încă două spații de parcare pentru autocarele care aduc turiști în Sibiu. În total, orașul dispune de 25 locuri dedicate autocarelor.