Peste 8.000 de turiști a atras Muzeul ASTRA în minivacanța de Rusalii
În perioada 26-28 mai, Muzeul ASTRA a înregistrat 8.668 de vizitatori.
În perioada 26-28 mai, Muzeul ASTRA a înregistrat 8.668 de vizitatori.
Proprietari de palate, conace şi alte spaţii de patrimoniu din toată Europa deschid porţile vizitatorilor cu prilejul Anului European al Patrimoniului Cultural, în perioadele 24 – 27 mai şi 1 – 3 iunie.
Primăria comunei Rășinari și Asociația Pensiunilor Agroturistice Rășinari (APAR) organizează, vineri, 1 iunie, Ziua Vărzarului.
Domeniul schiabil Munții Făgăraș a reprezentat una dintre temele abordate de Ministrul Turismului, Bogdan Trif, la întâlnirea cu Elzbieta Bienkowska, comisarul european pentru Industrie, Antreprenoriat și Turism.
Majoritatea românilor aleg, de Rusalii, destinaţii din România, în special staţiuni de pe litoral, dar şi pensiuni rurale din diverse regiuni sau staţiuni montane, afirmă Traian Bădulescu, consultant în turism.
Ministrul Turismului, sibianul Bogdan Trif, s-a întâlnit cu E.S. Yariv Levin, omologul său din Israel.
Sub conducerea președintelui PSD Sibiu, Bogdan Trif, Ministerul Turismului a dat startul descentralizării.
Satul Vama Veche se va transforma oficial în stațiune turistică.
România nu a realizat valoare adăugată la proiectele cu bani europeni, un exemplu fiind căsuţele în care ar trebui să funcţioneze puncte de informare turistică, a declarat, vineri, la Sibiu, europarlamentarul Maria Grapini, din Grupul Alianţei Progresiste a Socialiştilor şi Democraţilor (S&D).
Sâmbătă, 19 mai, Muzeul ASTRA organizează Noaptea Muzeelor.
În minivacanța de 1 mai (28 aprilie – 1 mai) Muzeul ASTRA a înregistrat 13.471 vizitatori, anunță reprezentanții instituției de cultură.
Turiştii care îşi petrec minivacanţa de 1 Mai în Munţii Făgăraş, în zona Bâlea Lac, trebuie să fie atenţi la avalanşele care se pot declanşa aproape în orice moment, fără să poată fi prevăzute de specialiştii meteorologi, avertizează șeful Salvamont Sibiu, Adrian David.
Astăzi, 13 aprilie, va demara în Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului o amplă campanie de igienizare.
La slujba de Înviere din Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului au participat peste 6.500 de persoane, anunță reprezentanții instituției de cultură.