Vremea se va răci în Transilvania. Prognoza meteo de Florii
Meteorologii anunță o răcire a vremii în următoarele două săptămâni, la nivelul întregii ţări, în timp ce ploile vor fi prezente aproape în fiecare zi.
Meteorologii anunță o răcire a vremii în următoarele două săptămâni, la nivelul întregii ţări, în timp ce ploile vor fi prezente aproape în fiecare zi.
În noaptea dintre ani sunt anunţate temperaturi normale pentru această perioadă, cu precipitaţii slabe cantitativ şi izolate, anunţă ANM. Cei care aleg staţiunile montane de Revelion se vor bucura de un strat nou de zăpadă, însă la altitudini înalte există pericolul de avalanşe.
Vremea se va încălzi în toată ţara în zilele următoare, anunţă reprezentanţii Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM), precizând că temperatura maximă va fi de 11 grade, în timp ce minima va fi de -1 grad.
Meteorologii anunţă că începând de astăzi și până duminică vremea se răceşte, iar temperaturile vor fi cu circa 8 grade mai mici faţă de cele normale.
Actorul Florin Busuioc a suferit, marţi seară, un infarct miocardic după un spectacol la Craiova, fiind transportat la Spitalul de Urgenţă din oraş pentru o intervenţie chirurgicală. Operaţia la care a fost supus actorul a fost finalizată cu success.
Meteorologii anunţă, pentru weekend, o vreme deosebit caldă şi temperaturi cu 10 grade mai mari decât media acestei perioade pentru mare parte din ţară.
Vremea se strică în aceste zile. Conform Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM), vor fi şi ninsori cu lapoviţă. Se înteţeşte şi vântul, iar presiunea atmosferică scade accentuat. Maximele vor fi de la 11 la 21 de grade.
S-au înregistrat primele temperaturi sub zero grade din această toamnă, pe Vârful Omu din Munţii Bucegi fiind minus 8 grade Celsius. La Bâlea Lac sunt minus 5,3 grade, iar pe Vârful Ţarcu minus 6 grade Celsius.
Vremea se răceşte în următoarele zile, iar temperaturile vor fi cuprinse între 10 şi 21 de grade Celsius, anunţă meteorologii, precizând că valorile termice vor fi cu 6 grade mai mici faţă de cele normale pentru luna septembrie.
Autoritățile le recomandă sibienilor să-și scoată umbrelele din dulap și să-și pregătească hainele de iarnă. Un val arctic pândește România!
Meteorologii anunţă că, de azi, că în aproape toată ţara vor fi perioade de instabilitate atmosferică, ploi şi vijelii. Atenţionarea este valabilă până duminică noaptea.
Vremea va rămâne, în general, caldă pe durata următoarelor două săptămâni, dar, odată cu avansarea către începutul lunii septembrie, şansele de ploaie vor creşte la nivelul întregii ţări.
Luna august va fi caracterizată de o vreme în uşoară încălzire faţă de iulie, în majoritatea regiunilor, în special în regiunile nord-vestice, în timp ce nivelul precipitaţiilor va rămâne constant, cu acumulări mai importante în zonele montane şi de deal, reiese din prognoza de specialitate, publicată de Administraţia Naţională deRead More
Directorul Administraţiei Naţionale de Meteorologie, Elena Mateescu, a anunţat că de miercuri, 4 iulie, vremea se va încălzi şi se vor înregistra valori de peste 29, 30 sau chiar 31 de grade Celsius.
Următoarele trei luni vor aduce un regim termic călduros, cu valori termice peste mediile climatologice lunare, în iulie şi august, respectiv apropiate de norme în septembrie, dar şi cu deficite importante de precipitaţii.