Junii din toată Mărginimea Sibiului s-au întâlnit din nou la Sălişte
Cete de juni din 14 sate din județul Sibiu s-au adunat sâmbătă, 28 decembrie, la Săliște, unde a avut loc tradiționala întâlnire anuală a cetelor de juni din Mărginimea Sibiului.
Cete de juni din 14 sate din județul Sibiu s-au adunat sâmbătă, 28 decembrie, la Săliște, unde a avut loc tradiționala întâlnire anuală a cetelor de juni din Mărginimea Sibiului.
Consiliul Județean Sibiu va sărbători Ziua Națională a României în cadrul unei ședințe solemne, care va avea loc joi, 28 noiembrie, începând cu ora 15, la sediul instituției.
Biserica „Buna Vestire” și „Sf. Ierarh Andrei Șaguna, Mitropolitul Transilvaniei” din Apoldu de Jos a fost binecuvântată de ÎPS Laurențiu, mitropolitul Ardealului.
S-au încheiat lucrările la prima biserică din Cartierul Arhitecților.
Consiliul Județean Sibiu a inaugurat la Miercurea Sibiului cel mai nou muzeu din județul Sibiu, aflat sub tutela Muzeului ASTRA.
Ministrul Culturii și Identității Naționale, Daniel Breaz, alături de președintele PSD Sibiu, Bogdan Trif, a avut o întâlnire cu Mitropolitul Ardealului, IPS dr. Laurenţiu Streza, dar și cu reprezentanții tuturor instituțiilor de cultură din Sibiu.
IPS Laurențiu, arhiepiscopul Sibiului și mitropolitul Ardealului, a binecuvântat astăzi șantierul noii grădinițe din Cartierul Arhitecților.
Jandarmii sibieni au sărbătorit cei 100 de ani de existență prin ceremonia de înmânare a noului drapel de luptă pe care sunt aplicate noile însemne de stat, precum și cele de armă.
Preotul Constantin Necula afirmă că românii ar trebui să întâmpine anul 2019 cu nădejde şi să ştie întotdeauna că „pentru Dumnezeu avem rugăciune, iar pentru rezolvatul problemelor – telefonul”.
ÎPS Laurențiu a oficiat, ieri, slujba de pomenire a fostului prefect Ilie Mitea.
Mitropolitul Ardealului, ÎPS Laurenţiu, spune că, pentru noi, Crăciunul ar trebui să însemne „o participare reală” la acest eveniment din viaţa Domnului nostru Iisus Hristos” şi că, prin colinde, ne alăturăm îngerilor, magilor şi păstorilor care îl laudă pe fiul lui Dumnezeu.
Mitropolitul Ardealului, ÎPS Laurenţiu Streza, le-a dăruit consilierilor judeţeni câte o agendă pentru 2019, în care le-a cerut să îşi noteze fiecare, zilnic, câte trei fapte bune.
Sibienii sunt invitați să participe, luni, 10 decembrie, la sfințirea unei troițe pe Bd. Mihai Viteazu și la o conferință susținută de actorul Dan Puric.
La Consiliul Județean a avut loc ieri ședința solemnă de 1 Decembrie.
Zilele Șaguniene din acest an au început ieri, prin Simpozionul Internațional „Teologii Ardeleni și Marea Unire” desfășurat la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Șaguna” din Sibiu.