Mai puțini și mai bătrâni! România, țara cu cea mai drastică scădere a populației de pe glob
România va suferi, până în anul 2050, cea mai mare scădere a populației din întreaga lume.
România va suferi, până în anul 2050, cea mai mare scădere a populației din întreaga lume.
Asociația „Vatra Satului – Săcădate” le-a oferit daruri vârstnicilor din Săcădate și copiilor de la asociația Dare to Care din Cornățel.
Studenți din căminele Universității ”Lucian Blaga” din Sibiu le-au oferit din nou o seară memorabilia persoanele vârstnice de la Căminul de pe strada George Coșbuc.
România are printre cei mai puţini bătrâni din Europa şi doar câţiva au şansa să ajungă la 90 de ani. Sunt concluzii care se deprind din statisticile realizate la nivel european.
Departamentul de asistență socială din cadrul Arhiepiscopiei Sibiului, Asociația „Filantropia Ortodoxă” Sibiu, în parteneriat cu nouă unități de învățământ școlar din oraș, au inițiat campania „Învățăm prin fapte” prin care s-au oferit ajutoare materiale mai multor persoane nevoiașe.