Autostrada Sebeș-Turda, progres în pas de melc
A apărut o nouă filmare din dronă cu lotul 1 al Autostrăzii A10 Sebeș-Turda.
A apărut o nouă filmare din dronă cu lotul 1 al Autostrăzii A10 Sebeș-Turda.
Ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, a declarat ieri că la autostrada Sibiu – Piteşti a fost depusă o contestaţie, de către o firmă participantă la licitaţie, el anunţând că va avea o discuţie cu această firmă pentru că „nu îi mai tolerează pe contestatarii de meserie”.
Ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, a declarat, ieri, la Rădăuţi, că va rezilia contractele cu constructorii ”neserioşi” şi că, în prezent, se fac demersurile necesare pentru modificarea legislaţiei în acest sens.
CNAIR a finalizat evaluarea ofertelor depuse în cadrul procedurii „Proiectare și execuție autostrada Sibiu – Pitești, Secțiunea 1 Sibiu – Boița, km 0+000 – km 14+150 – Lot 1 km 0+000 – km 13+170“ și a desemnat câștigătorul contractului.
Liderul deputaţilor liberali, Raluca Turcan, a anunţat, astăzi, la Sibiu, că va propune mai multe soluţii şefului Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, pentru ca oamenii să nu mai fie răniţi de urşi şi nici aceste animale să nu mai aibă de suferit.
Șefii de la Drumuri sunt optimiști și spun că “loturile 1 şi 2 ale Autostrăzii Sebeș-Turda, cu siguranţă, vor fi finalizate anul viitor”. Realitatea din teren îi contrazice, însă, flagrant.
Curtea de Apel București a admis, marți, acţiunea în anulare formulată de juriștii Companiei Naționale pentru Administrarea Infrastructurii Rutiere (CNAIR), obligând Antreprenorul Salini Impregilo S.p.A să restituie companiei peste 83 milioane de lei.
Directorul general al Regiei Naţionale a Pădurilor (RNP) Romsilva, Gheorghe Mihăilescu, a declarat ieri, la Sibiu, după ce un urs a murit pe autostrada A1, că sunt prea mulţi în România, adică peste 6.000, ceea ce reprezintă o problemă, iar aceasta ar trebui rezolvată de Ministerul Mediului, singurul care poateRead More
Premierul Viorica Dăncilă a anunţat, ieri, că a trimis Corpul de control pentru a identifica obstacolele care blochează demararea construcţiei tronsonului de autostradă dintre Piteşti şi Sibiu.
Doi urși au fost omorâți, în ultimele zile, pe autostrada A1, pe raza județului Sibiu, după ce au fost loviți de mașini. Incidentele ridică semne de întrebare referitor la siguranța drumului și ce se poate face pentru a evita o tragedie în viitor.
Vânătorii vor goni urşii înapoi în pădure şi este posibil să fie montate garduri electrice pe autostradă, în anumite zone, ca să împiedice animalele să ajungă pe şosea, după ce doi urşi au fost găsiţi morţi pe A1, a declarat prefectul judeţului Sibiu, Adela Muntean.
Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri (DRDP) Braşov va monta indicatoare rutiere cu avertizarea „Atenţie, animale!” pe autostrada A1, în zona în care au avut loc două accidente soldate cu moartea a doi urşi, a declarat astăzi, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al instituţiei, Robert Elekes.
Un urs a fost accidentat mortal, azi-noapte, de o maşină, după ce a pătruns într-un tunel de pe autostrada A1, în judeţul Sibiu.
Primarul Emil Boc a anunțat că a fost adjudecată licitația pentru realizarea studiilor la centura metropolitană a Clujului. Câștigătoarea licitației este firma Consitrans din București, care a fost implicată în scandalul demolării Autostrăzii Sibiu-Orăștie. De la Cluj, firma va primi 3 milioane de euro.
Cu o întârziere de doi ani, șoferii vor putea circula pe circa 29 km de autostradă, începând de săptămâna viitoare, potrivit conducerii Companiei de Drumuri.