Fonduri europene pentru extinderea școlii „Nicolae Iorga” și construirea unei noi săli de sport
Peste 8 milioane de lei finanțare nerambursabilă pentru modernizarea unei importante școli sibiene!
Peste 8 milioane de lei finanțare nerambursabilă pentru modernizarea unei importante școli sibiene!
La invitația Ministerului Afacerilor Externe din Israel și a Congresului American al Evreilor, primarul Astrid Fodor a participat la cea de-a 33-a Conferință Internațională a Primarilor.
Județul Sibiu a preluat oficial titlul de Regiune Gastronomică Europeană, eveniment găzduit, marți, de Academia Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu“. Ceremonia a făcut parte dintr-un program mai larg dedicat acestui program, desfășurat în mai multe localități din județ.
Primăria Sibiu a fost, ieri, gazda unei întâlniri a rețelei Regiuni Gastronomice Europene (RGE), cu participarea mai multor regiuni care au deținut sau vor deține acest titlu în anii următori.
Sibiu Regiune Gastronomică Europeană 2019 s-a dovedit până acum un program cu potențial turistic de excepție, dar politică de comunicare și promovare sub orice critică.
Sâmbătă, între orele 10.00 – 13.30, foaierul Bibliotecii Județene ASTRA Sibiu, corp B (din strada George Barițiu, nr. 7) se va transforma într-o piață de semințe și informații utile pentru grădinărit.
Consiliul Județean a găzduit, miercuri după-amiază, prima dezbatere publică privind Planul Urbanistic Zonal pentru noul spital – un proiect inițiat de Consiliului Județean și realizat în parteneriat cu Primăria Sibiu, pentru edificarea unui spital integrat, cu secții de adulți și copii.
Primarul Sibiului, Astrid Fodor, a declarat, astăzi, că dacă municipiul nu va primi 60 % din impozitul pe venit, atunci nu va putea progresa şi va stagna.
Diplomați și oameni de afaceri din spațiul lingvistic german au făcut cunoștință cu noile spectacole ale Teatrului Național „Radu Stanca“ Sibiu.
Nici un eveniment gastronomic nu a găzduit Sibiul, anul acesta, deși poartă titlul de Regiune Gastronomică Europeană. Consorțiul de organizare așează pe masa sibienilor, deocamdată, doar vorbe goale.
Șantierul de la Școala Gimnazială „Regina Maria” va mai dura câteva săptămâni, deși ar fi trebuit finalizat la 31 decembrie 2018. Dacă, pe dinafară, mansarda pare aproape gata, au mai rămas totuși de executat multe lucrări de interior.
Două echipe formate din 17 liceeni de la colegiile „Octavian Goga” şi „Gheorghe Lazăr” vor participa, la finalul lunii ianuarie, în Cambridge, la un concurs organizat de către NASA şi de cel mai prestigios institut tehnic din SUA, Massachusetts Institute of Technology (MIT).
Teatrul de Balet Sibiu are, din acest an, o sală de repetiții corespunzătoare, iar Casa de Cultură a municipiului Sibiu beneficiază, de acum, de un sediu nou și funcțional în urma finalizării lucrărilor de construcție a clădirii din Parcul Tineretului.
Primăria Sibiu a depus proiecte în valoare de peste 320 de milioane de lei pentru obținerea finanțării din fonduri europene nerambursabile.
Primarul Astrid Fodor salută decizia localităților din jurul Sibiului de a constitui o asociație de dezvoltare.