Tabita TEUȘAN, vicecampioană U23 la 800 metri!

Sibianca Tabita TEUȘAN a mai cucerit o medalie, astăzi, pe Stadionul de atletism „Nicolae Mărășescu” din Craiova, în cea de-a doua zi a Campionatelor Naționale de atletism în aer liber U23. După bronzul de ieri, la 1500 metri, sportiva antrenată de Adrian Drăgan a terminat pe locul secund la 800 metri, în 2:08,69 minute, la mai puțin de o secundă în spatele Claudiei-Ionela Coștiuc, de la CSM Dorna, care a câștigat proba în 2:07,78 minute.

(Dan GREAVU)

Tot la 800 metri feminin, Alexandra Maria Hudea, de la CSȘ Mediaș (17 ani), campioană ieri la 1500 metri, a terminat pe 4, în 2:09,64 minute.

Tot azi, Ștefan Costea (17 ani), de la CSȘ Șoimii Sibiu, a fost la mai puțin de o secundă de medalie la 400 metri garduri. Campion național la U18 luna trecută, tânărul atlet sibian a terminat în 58,66 sec, în urma ieșeanului Andrei Tătărușanu (locul 3, timp 57,79 secunde). Proba a fost câștigată de David Ștefan Damian (CSS Triumf  București), în 53,20 sec.

La 5.000 metri, Ileana Vanesa Giangu (născută în 2007, de la CSȘ Mediaș) a făcut o cursă bună, în condițiile în care a fost a doua cea mai tânără din concurs, clasându-se pe 7, cu timpul 19:44,47 minute. S-a impus Mihaela Maria Blaga, de la CSA Mica Romă, în 16:48,91 minute.