Sibiul revine în forță cerul României! „Ne dorim titlul național în 2025!“

După o lungă perioadă de absență datorată lipsurilor materiale, Sibiul a revenit în forță în concursurile aeriene! Un echipaj de la Aeroclubul Teritorial Sibiu „Hermann Oberth” s-a clasat pe locul 2 la Campionatul Național Aeronave Ultraușoare 2024, întrecere desfășurată la Deva, în perioada 07-13 octombrie. De asemenea, a avut alte 2 echipaje pe locul 4, la egalitate de puncte.

Echipajul format din Octavian-Andrei Bratu (pilot) și Răzvan Vescan (navigator) a urcat pe locul 2 la Campionatul Național Aeronave Ultraușoare.

Echipajul Andrei Bratu (pilot) și Răzvan Vescan (navigator) (foto: facebook/Aeroclubul Teritorial Sibiu „Hermann Oberth”)

De asemenea, Sibiul i-a avut pe Sam Arabshashi – Alin Brutaru și Mihai Bogdan Mușuroia – Mihai Andrei Mânzat pe locul 4!

Echipajul Alin Brutaru – Sam Arabshashi (foto: facebook/Aeroclubul Teritorial Sibiu)

Echipajul Mihai Bogdan Mușuroia – Mihai Andrei Mânzat (foto: facebook/Aeroclubul Teritorial Sibiu)

Aeroclubul Sibiu este din nou pe podium. Din 25 de echipaje participante, Sibiul a obținut locul 2. La egalitate de puncte, pe locul patru, au fost alte două echipaje din Sibiu. Din păcate, cel mai experimentat echipaj sibian nu a reușit să participe la concurs, din cauze medicale. Echipajul de rezervă a obținut, la prima participare, locul 11. Ne dorim titlul național în 2025. Anul competițional 2024, pentru noi, a fost afectat de o lungă perioadă de inactivitate în pregătire datorată renovării hangarului. Felicitări tuturor!“, au transmis reprezentanții Aeroclubului Teritorial Sibiu „Hermann Oberth”

Pentru sportivii sibieni urmează alte două competiții de profil. Săptămâna aceasta, lotul județean de avion va participa la Campionatul National Raliu Aerian cu două echipaje. „Sportivii lotului județean, clasa avion, au decolat azi cu destinația Clinceni, unde va avea loc Campionatul  Național de Raliu Aerian. Să le ținem pumnii strânși pentru un loc pe podium! Sunt mulți ani de zile de când un echipaj sibian nu a mai urcat pe podium. Lotul județean avion a fost reînființat în 2021, după o perioadă lungă în care nu am avut avion la Sibiu“, au arătat reprezentanții aeroclubului sibian.