Sibienii fac legea la Senior Rotax. Alexandru WOLTER, a 2-a victorie consecutivă!

Doi sibieni au încheiat pe primele poziții la cea mai disputată clasă din Campionatul Național de Karting, în weekend, pe circuitul Speed Park din Bacău. Alexandru Wolter, de la Țuțuian Racing, a câștigat etapa a 4-a la Senior ROTAX, fiind urmat de Mircea Marco Pătru, de la Sibiu Racing Team.

Alexandru Wolter s-a impus în ambele manșe finale, acumulând astfel 50 de puncte în clasamentul general și relansând lupta pentru titlu. Plecat din pole position, a reușit cel mai rapid tur de circuit la clasă încă din prima finală, fiind singurul care a coborât sub 56 de secunde (55,669). Ieri, atât în prima finală, cât și-n cea de-a doua, a terminat de fiecare dată în fața lui Mircea Marco Pătru, plecat de pe poziția secundă. Pilotul de la Sibiu Racing Team a acumulat și el 40 de puncte, cu șanse reduse de a mai spera la titlu, în primul an de la trecerea la această clasă.

Sibienii au fost urmați de Istvan Deszo (7Motorsport), care a strâns încă 32 de puncte, suficiente pentru a rămâne în frunte la general. Câștigătorul primelor 2 etape, Deszo a fost pe podium în ultimele 2, acumulând în total 172 de puncte. Sibianul Alexandru Wolter a venit tare din urmă, cu 2 victorii consecutive, în etapele 3 și 4, având acum 143 de puncte. Mircea Marco Pătru a punctat și el de fiecare dată, în weekend având chiar cea mai bună clasare, având acum un total de 100 de puncte.

Alexandru Wolter a câștigat ambele finale (foto: facebook/Federatia Romana de karting

clasamentul final – etapa a 4-a, clasa Senior Rotax

La Micro Rotax, Ayan Florescu (Sibiu Racing Team) a terminat pe 4, acumulând și el 21 de puncte prețioase în clasamentul general.

Ayan Florescu (foto: facebook/Federatia Romana de karting)

Au mai rămas de disputat 2 etape, prima fiind programată în perioada 06 – 08 septembrie, tot pe circuitul Speed Park din Bacău, urmând ca ultima să se desfășoare în perioada 27 – 29 septembrie, pe circuitul AMC Kart din Tunari.