Rezultatele simulării Bacalaureatului 2026 în Sibiu: progrese moderate, dar româna rămâne punctul slab

Un număr de 2631 de elevi din județul Sibiu au participat la simularea examenului de Bacalaureat 2026, rezultatele evidențiind o evoluție ușor pozitivă față de anul trecut, dar și diferențe semnificative față de media națională la anumite probe.

foto: Mesagerul de Sibiu

Cea mai mare problemă rămâne proba la limba și literatura română, unde doar 67,35% dintre elevi au obținut note de trecere (minimum 5). Deși procentul este în ușoară creștere față de 2025 (66,62%), acesta se situează mult sub media națională, de 77,23%, confirmând dificultățile persistente ale elevilor la această disciplină.

În schimb, la limba și literatura maternă, elevii sibieni au înregistrat rezultate foarte bune: 89,62% au promovat, depășind media națională de 86,56%. Mai mult, progresul față de anul trecut este semnificativ, de la 82,85%, ceea ce indică o îmbunătățire clară a performanțelor.

Rezultate peste media națională s-au înregistrat și la proba obligatorie a profilului (matematică sau istorie), unde rata de promovare a fost de 67,14%, comparativ cu 64,48% la nivel național. Și aici se observă o evoluție pozitivă față de 2025, când procentul a fost de 61,81%.

La proba la alegere a profilului, situația este relativ stabilă, dar ușor sub media națională: 70,48% dintre elevi au obținut note de trecere, față de 73,69% la nivel național. Comparativ cu anul trecut (70,77%), se înregistrează o ușoară scădere.