Rămâne „pe toamnă“! U Cluj – FC Hermannstadt 3-1 (3-1)

În prima deplasare din acest sezon, FC Hermannstadt a suferit o nouă înfrângere în fața Universității Cluj, în această seară, pe Cluj Arena, scor 1-3 (1-3) într-un meci din cadrul etapei secunde a Superligii României la fotbal, ediția 2024-2025.

În pericol să înceapă cu întârziere din cauza terenului îmbibat cu apă în urma unei ploi abundente, partida a debutat… furtunos. U Cluj ne-a luat „tare” încă din start, reușind să marcheze 3 goluri în 37 de minute. A deschis scorul Blănuță (‘7), Dan Nistor a făcut apoi 2-0 în minutul 20 din penalti, pentru ca același Blănuță (’37) venit de la Craiova sub formă de împrumut să majoreze diferență la 3-0.

FC Hermannstadt a reacționat până la pauză prin Bejan (’41), care a înscris cu o lovitură de cap în urma unui corner: 3-1.

Măldărășanu a schimbat 3 jucători deodată la pauză, partida s-a echilibrat, FC Hermannstadt a avut și o ocazie, în minutul 49, prin Biceanu, dar Universitatea a rămas în control, pentru o nouă victorie în fața sibienilor, a 8-a în ultimele 10 partide directe. Scor final U Cluj – FC Hermannstadt 3-1 (3-1)

Echipele:

FC Hermannstadt: Căbuz – Căpușă, Găman, Bejan (cpt.), Goncalves (46, Oroian) – Balaure, Murgia, Biceanu (75, Ivanov), Ianis Stoica (46, Iancu) – R. Deaconu (75, Chițu), Neguț (46, Markovic). Antrenor: Marius Măldărășanu

Universitatea Cluj a început cu: Gertmonas – Boboc, Masoero, I. Cristea, Chipciu – O. Popescu, Bic – Rață, Nistor, Tchassem – Blănuță. Rezerve: Gorcea, Oancea, Ștefan, Mitrea, Simion, Codrea, Moraru, Silaghi, Șfaiț, Suciu, Thiam, Kis. Antrenor Ioan Ovidiu Sabău

Arbitri:  Horia Gabriel Mladinovici, Radu Adrian Ghinguleac Radu Adrian și Cosmin Vatamanu Cosmin (toți trei din Bucureşti). Arbitru VAR: Marcel Bîrsan (Bucureşti). Arbitru AVAR: Roman George Catalin (Timişoara)

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt ocupă locul 13 în clasamentul provizoriu, cu 1 punct, urmând ca în etapa viitoare să primească vizita revelației startului de sezon, nou promovata Unirea Slobozia. Partida e programată vineri, 26 iulie, de la ora 19, pe Stadionul Municipal.