Primul triatlon olimpic, prima victorie! Anna Morska, pe podium la AROBS X-Man Romania 2024

Anna Morska, ucraineanca stabilită la Sibiu și care reprezintă Clubul Sportiv Comunitar Sibiu, a câștigat la +40 de ani și a reușit un loc secund la AROBS X-Man Romania 2024, una dintre cele mai cunoscute competiții de triatlon din calendarul intern, ajunsă la cea de-a 14-a ediție. La finalul săptămânii trecute, la Oradea, Anna a urcat pe podium în proba pe distanță standard (olimpică), întrecere care a contat pentru etapa a 2-a a Circuitului Național de Triatlon.

Sportiva de la CSC Sibiu a terminat parcursul (1.500 m înot, 40,8 km ciclism, 11,8 km alergare) în 3:00:04.79 ore, la mai puțin de un minut în spatele Mariei Popescu, de la Unstoppable Sport Club (2:59:18.23). A fost chiar prima sa participare la un triatlon olimpic. „Fără limite azi! Primul meu triatlon Olimpic 1.500 m înot, 41 bicicletă 11.7 alergare, 3h și 4min! Start la ora 14.00! A fost foarte cald! Primul loc 40+ al doilea – general!!!! Mulțumesc mult @clubulsportivcomunitarsibiu! Sunteți cei mai buni!“, a transmis Anna Morska pe contul său de socializare.

Tot la Oradea, Clubul Sportiv Comunitar Sibiu a avut în concurs sportivi în proda de Individual Half Distance (1.900 m înot, 93 km ciclism, 21,5 km alergare), contând ca etapa a 2-a a Circuitului Național de Triatlon pe distanță medie. Alexandru Furdui a terminat pe 2 la categoria 30-34 de ani și pe 17 la General (timp 5:04:34.92 ore), englezul Oliver Bignell pe locul 15 la categ. 40-44 de ani și pe 47 la General (timp 5:37:03.61), iar Bogdan Scarlet pe locul 21 la categ. 40-44 de ani și pe 74 la General (timp 6:20:08.13). Adrian Furdui, fratele lui Alexandru, a terminat proba pe locul 4 la categ. de vârstă 30-34 de ani și pe locul 54 la General (timp 5:43:58.99)

Alexandru Furdui (foto: facebook/Alexandru Furdui)

Adrian Furdui (foto: facebook/Adrian Furdui)

AROBS X-Man Romania 2024 a reunit la start peste 400 de sportivi din 14 țări, din România, Austria, Australia, Bulgaria, Elveția, Cehia, Franța, Marea Britanie, Croația, Ungaria, Serbia, Moldova, Olanda și Slovacia. Cursa a fost transmisă în direct de sibienii de la LiveStream Romania.

În cadrul acestei întreceri, Andrei Vrabii, 32 ani, de la Unstoppable Sport Club, a stabilit un nou record național la triatlon pe distanță lungă.