Cei peste 120 de elevi ai claselor 0-IX din Hoghilag vor învăța, de săptămâna viitoare, într-o școală inteligentă, nouă. În spatele școlii este în construcție o bază sportivă modernă, care va fi finalizată în curând. Nicu Lazăr, primarul premiat la Gala „Tu ești România” spune că eforturile pentru finalizarea lucrărilor și achitarea tuturor facturilor către constructori sunt imense, dar copiii din comună merită tot ce e mai bun.
(de Margareta LUPU)
Hoghilagul se poate lăuda cu una dintre puținele școli inteligente din județ. Noua unitate de învățământ, în care vor studia aproximativ 123 de elevi din clasele 0-IX va fi inaugurată în data de 19 martie. Cu eforturi imense, și cu ajutorul fondurilor europene (Programul Operațional Regional), primarul Nicu Lazăr și echipa sa au transformat o clădire veche și dărăpănată într-o școală inteligentă și ultramodernă, care, cu siguranță va atrage copiii.
„De trei ani lucrăm la acest proiect. Clădirea veche a fost reabilitată complet: în interior, exterior, a fost reabilitată termic și electric, astfel încât a fost transformată într-o școală inteligentă, care își controlează singură temperatura, umiditatea și lumina. Totul a costat aproximativ un milion și jumătate de euro, fonduri europene. Unii vor spune că, poate, este cam mult. Dar copiii noștri merită ce este mai bun, merită o școală modernă, unde să prindă drag de a învăța”, spune primarul Nicu Lazăr.
Edilul este mulțumit de acest proiect, dar și foarte dezamăgit de situația dificilă în care a ajuns în încercarea de a finaliza proiectul. „A fost extrem de dificil cu partea noastră de cofinanțare, deoarece foarte greu reușim să facem rost de bani. A fost constituită o asociație a părinților, și prin intermediul ei încercăm să obținem bani din sponsorizări, de la Romgaz, Profi, E-on, Reiffeisen și alții, pentru a putea plăti ultimele facturi către constructor. Totul se mișcă extrem de greu în România, și se taie exact de unde nu ar trebui”, spune dezamăgit primarul.
În spatele noii școli este în construcție o bază sortivă modernă, care cuprinde un teren de sport (fotbal) cu nocturnă, vestiare și cabinet medical și o sală de sport multifuncțională. „Baza este finalizată în proporție de 84%. Sala de sport este deja folosită de copii și facem eforturi să finalizăm întregul proiect al căror costuri se ridică la 4 milioane de euro, tot fonduri europene.”, conchide Nicu Lazăr.















