O repriză nebună la Mediaș: ACS – Metalurgistul 2-2 (0-0)

ACS Mediaș a trecut de la agonie la extaz și înapoi, azi, pe teren propriu, cu Metalurgistul Cugir, scor 2-2 (0-0), într-o partidă din cadrul etapei a 8-a a Ligii a 3-a, seria a 7-a. A reușit să întoarcă după ce oaspeții deschiseseră scorul, dar s-au ales cu un singur punct, Cugirul izbutind egalarea spre finalul partidei.

Elevii lui Cosmin Vâtcă au avut din nou de furcă cu Metalurgistul, echipă care i-au eliminat din Cupa României, 1-4 după prelungiri, la finalul lunii iulie.

Cosmin Vâtcă a început în formula: Fabio Blaga, Alin Dohotariu, Cristian Avram, Paolo Stan, Mihai Stancu, Gabriel Țala, Răzvan Greu, Andrei Vilea, Raul Orlandea, Octavian Ursu, Cristian Pajco.

Pentru echipa medieșeană au marcat Cristi Avram (’65) și Ursu (’68). Oaspeții au deschis scorul prin căpitanul Tudor Șaucă (’52), Lucian Itu reușind egalarea spre finalul partidei, în minutul 84.

În urma acestui rezultat, ACS Mediaș rămâne neînvinsă în actuala ediție și acumulează 16 puncte. În runda următoare va evolua în deplasare, la CIL Blaj.