Sibiencele coordonate de Prof. Ana-Maria Ioana în cadrul Școlii de Muzică Paul Oancea Șelimbăr s-au întors cu premii de la Festivalul Național de interpretare vocală și instrumentală „ARF”, Brașov, ediția a IX-a. Evenimentul organizat de Asociația Culturală „ART RESPECT”s-a desfășurat în weekend și s-a bucurat de o participare numeroasă.
(Dan GREAVU)
„După un weekend lung și plin de emoții, acum împărtășim momentele finale. Sunt mândră de fetele mele, care mi-au transmis toate emoțiile lor, dar și toată bucuria de a cânta. Felicitări, dragele mele“, a transmis la final Prof. Ana-Maria Ioana.
Iată rezultatele obținute de elevele sale:
Ariana Vlad (8 ani) – PREMIUL 1 – Secțiunea Muzică Populară la categ 8-11 ani, cu piesa „Ușor, bade să nu cazi“
Sara Faraon (12 ani) – PREMIUL 1 – Secțiunea Muzică Populară la categ. 12-14 ani cu piesa „Zi-i bade cu fluiera“
Alicia Vlad (9 ani) – PREMIUL 2 – Secțiunea Muzică Ușoară Românească la categ. 9-11 ani, cu piesa „ Hai, coșar, coșar!“
Rania Oprea (7 ani) – PREMIUL 2 – Secțiunea Muzică Ușoară Românească la categ. 6-8 ani, cu piesa „Arlechino“
În cadrul aceluiași concurs, s-au evidențiat și Antonia Muntean (din Biertan) și Rebeca Sălcudean (din Valea Viilor).
Rebeca (18 ani) a cucerit trofeul la Secțiunea pop internațional, cu piesa „House of the Rising Sun“, dar și premiul 2 la Secțiunea pop românesc (cu piesa „De-ar fi să vii“), în vreme ce Antonia a fost recompensată cu premiul I atât la Secțiunea pop românesc (cu „Ruga“), cât și la Secțiunea pop internațional (cu piesa „Don’t rain on my parade“.)
Evenimentul a avut loc în perioada 18-19 octombrie 2025 la Liceul de Muzică „Tudor Ciortea“.














