Am învins campioana! FC Hermannstadt – FCSB 2-0 (0-0)

FC Hermannstadt a învins campioana FCSB, scor 2-0 (0-0), într-o partidă încheiată aproape de miezul nopții, pe Stadionul Municipal Sibiu, în cadrul etapei a 7-a a Superligii României la fotbal. Au marcat: Murgia (’56) și Ronaldo Deaconu (’90+6).

În fața a aproape 9.000 de spectatori, elevii lui Marius Măldărășanu au avut nevoie de doar 7 minute pentru a depăși tracul unui meci cu campioana României, echipă pe care n-a mai bătut-o din 14 februarie 2021, 1-0 la Mediaș. Au avut mai multe ocazii de a deschide scorul încă din prima jumătate a reprizei, între care o bară direct din corner, prin Balaure (‘7), apoi chiar marcând prin același Balaure (’12). Din păcate reușita a fost anulată după intervenția VAR, Chițu, autorul pasei decisive, fiind „găsit“ în ofsaid. FC  Hermannstadt a rămas în joc, și-a creat în continuare oportunități, cea mai bună prin vârful Chițu (’15), șutul său fiind blocat de Târnovanu.

Campioana a replicat de câte ori a avut ocazia, Popa (‘7) și Lixandru (’29) fiind și ei aproape de gol. FCSB a și marcat chiar la ultima fază a primei reprize, prin Ngezana (’45), după un fault în atac, fiind nevoie din nou de intervenția VAR pentru anularea golului.

Echipa sibiană a ieșit la fel de curajoasă de la cabine, iar eforturile elevilor lui Măldărășanu au fost încununate de succes în minutul 56. Murgia a profitat de o pasă venită de la Ianis Stoica și a reluat din careu cu boltă, cu piciorul stâng: 1-0

FCSB a replicat imediat, a fost periculoasă prin Tănase (’61), apoi Edjouma (’66), cap alături, preluând aproape complet inițiativa, având o posesie de 65 la sută la jumătatea reprizei secunde. Măldărășanu a simțit momentul dificil și a împrospătat cu Neguț și Dragoș Iancu. Dawa și Lixandru (’75) s-au încurcat în fața porții lui Căbuz, irosind ultima mare ocazie a FCSB.

Pe contră, Neguț a scăpat singur cu Târnovanu, în minutul 75, a șutat la colțul lung, dar portarul FCSB a respins miraculos în corner. În urma loviturii de colț, balonul a ajuns în 6 metri la același Neguț, care a șutat tare, dar Târnovanu s-a opus din nou. Ocazii uriașe irosite de sibieni!

Deaconu (’87) a încercat golul campionatului, din unghi, dar șutul său s-a dus departe.

Finalul a fost aprins, cu FCSB încercând egalarea, iar echipa sibiană blindând defensiva, Bejan intrând în locul lui Ianis Stoica.

Pentru ca bucuria să fie și mai mare, în al 6-lea minut de prelungire, pe contraatac, nou intratul Ronaldo Deaconu a „curentat” decisiv FCSB din mijlocul careului mare, după o incursiune pe stânga a lui Cristi Neguț: 2-0

Echipele:

FC Hermannstadt: Căbuz – Oroian Găman, Ionuț Stoica, Goncalves – Ivanov – Balaure (’81, R. Deaconu), Murgia, Biceanu (’66, D. Iancu), Ianis Stoica (’86, Bejan) – Chițu (’66, Neguț). Antrenor: Marius Măldărășanu

FCSB: Târnovanu – Pantea (’61, Crețu), Ngezana (’46, Chiricheș), Dawa, Panțîru – Lixandru, Edjouma – Ștefănescu (’46, O. Popescu), Băluță, D. Popa (’74, Alhassan) – F. Tănase (’74, Niculescu). Antrenor: Elias Charalambous

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt a urcat pe locul 8 în clasamentul provizoriu, cu 8 puncte. În etapa următoare, sibienii vor juca tot pe Municipal, cu Poli Iași, într-o partidă programată sâmbătă, 31 august, de la ora 18,30.

Până atunci, FC Hermannstadt va juca pe Stadionul Milcovul din Focșani, în play-off-ul Cupei României, miercuri, de la ora 17,30, în compania echipei de Liga a 2-a CSM Focșani 2007.