CALIFICARE în grupele Cupei României! CSM Focșani – FC Hermannstadt 0-3 (0-1)

FC Hermannstadt a învins la pas CSM Focșani, în această după amiază, în deplasare, în play-off-ul Cupei României, scor 3-0 (1-0), reușind calificarea în grupele competiției.

Cu o formulă inedită, în care au abundat jucători mai puțin utilizați în acest sezon, FC Hermannstadt a controlat fără probleme ostilitățile în prima repriză, pe care a încheiat-o în avantaj. Prima ocazie a partidei a fost semnată de Neguț (‘18) care nu l-a putut învinge pe fostul sibian Uțiu, din poziție unu la unu. După câteva tentative modeste ale gazdelor de a pune în pericol poarta lui Muțiu, sibienii au deschis scorul. Tânărul atacant Robert Popescu (‘37) a marcat simplu, cu latul, primul său gol pentru FC Hermannstadt, după o centrare venită din flancul drept.

Aspectul jocului a rămas același și-n actul secund, cu echipa sibiană controlând fără probleme partida. În minutul 59, FC Hermannstadt a majorat avantajul la 2-0. A marcat Ronaldo Deaconu, dintr-un penalti acordat pentru fault în careu.

Măldărășanu face o triplă schimbare în minutul 64, aruncându-i în luptă pe Ivanov, Gândilă și Ianis Stoica. În minutul 74 a intrat și Ianis Mihart, iar în minutul 80 Oroian. Nimic notabil după 2-0 la cele 2 porți. FC Hermannstadt a „înghețat“ jocul. Cu toate acestea, în minutul 90, în urma unui corner de pe partea dreaptă, Dragoș Iancu a înscris din careu cu un șut violent sub transversală: 0-3

FC Hermannstadt: Muțiu – Căpușă, Luca, Bejan, Ciubotaru – Jipa (’64, Ivanov), Iancu, Kujabi (’80, Oroian) Deaconu (’64, Gândilă), Popescu (’64, I. Stoica) – Neguț (’72, Ianis Mihart).

Rezultatele înregistrate și programul celorlalte meciuri din această fază a competiției:

FC Bihor Oradea – CSM Reșița 1-3 (1-0)

Minaur Baia Mare – SCM Râmnicu Vâlcea 2-3 (0-2)

Sănătatea Servicii Publice – AFC Câmpulung-Muscel 2022 2-1 (0-0)

SC Popești-Leordeni – Unirea Ungheni 0-2

FC Voluntari – Dinamo 1948, ora 19:00 (DigiSport)

Joi, 29 august

Metalul Buzău – Universitatea Cluj, ora 17:00 (DigiSport)

CS Afumați – Gloria Buzău, ora 17:30 LIVE FRF.tv

AFK Csikszereda – Unirea Slobozia, ora 17:30

Campionii FC Argeș – Corvinul Hunedoara, ora 17:30 LIVE FRF.tv

Partidele se desfășoară în conformitate cu prevederile articolului 30 din ROAF, “Organizarea şi programarea Cupei României”. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.