Lăcrămioara TEODORESCU, victorie la Timișoara Triathlon! Alte 3 sibience pe podium

Mai mulți atleți de la Clubul Sportiv Comunitar și-au verificat forma sportivă înaintea tradiționalului de acum Sibiu Triathlon Challenge, întrecere care va avea loc la începutul lunii viitoare. În weekend, au participat la Timișoara Triathlon, obținând rezultate foarte bune. Lăcrămioara TEODORESCU a câștigat cursa OLIMPIC la categoria sa de vârstă, Codruța OLARU și Ioana BOERAȘ au bifat câte un loc secund la HALF, iar Cătălin MUREȘAN a terminat pe 5, din 30 de concurenți, în cursa OLIMPIC. De asemenea, sibianca Anca DUMITRESCU a reușit să termine pe locul 3 la HALF, la categoria sa de vârstă.

În cursa HALF 70,3 (cursă pe distanță medie, cu 1.9 km înot, 90 km ciclism și 22 km alergare), am avut așadar 2 sibience de argint și una de bronz! Reprezentante ale Clubului Sportiv Comunitar Sibiu, Codruța OLARU a încheiat pe locul 2 la categoria 35-39 ani, timp 6:05,46 ore, iar Ioana BOERAS, tot pe locul 2, dar la categoria 40-44 ani, timp 6:35,37 ore.

Sibianca Anca DUMITRESCU a venit pe 3 la categoria 35-39 ani, timp 6:44:09 ore. Tot la HALF, Bogdan SCARLET a încheiat pe 16 din 30 de concurenți, la categoria 40-44 de ani, timp 5:36:30 ore, iar Claudiu Fabian MILEA (Living Bike Faresim Team) locul 24 la aceeași categorie de vârstă, timp 6:04:37 ore

În cursa OLIMPIC (cursa pe distanță standard, cu 1.5 km înot, 41.5 km ciclism și 10 km alergare), Lăcrămioara TEODORESCU a fost extraordinară, reușind să urce pe locul întâi din 17 concurente la categoria 45-49 de ani, cu timpul 2:42:23 ore. De asemenea, a terminat pe 7 la feminin și locul 68 la general.

Un rezultat foarte bun a obținut și Cătălin MUREȘAN, care a terminat pe locul 5 din 30 de concurenți la categoria 35-39 ani, cu timpul 2:18:54 ore, și pe locul 17 la general.

Din miezul organizatorilor de la Sibiu, am plecat spre fruntea din Banat cu bravii mei colegi din Clubul Sportiv Comunitar Sibiu pentru provocarea Timisoara Triathlon. Acolo, în apa Begăi ca o zupă de la buna, am întâlnit alți concurenți nerăbdători să vină la, probabil cel mai frumos triatlon din țară, Sibiu Triathlon Challenge 2024, dar și lupta nemiloasă cu pedalele, secundele și căldura Banatului de poveste.

Mândră de colegii mei Codruța Olaru, Anca Dumitrescu, Ioana Boeraș, Bogdan Scarlet, Claudiu Fabian Milea, care au primit provocarea antrenamentelor pentru triatlon și au concurat exemplar în cursa de Half 70.3, cursa pe distanța medie. Felicitări tuturor pentru efortul depus și clasările pe podium!

Pentru mine și Cătălin Mureșan, cei care am participat la proba olimpică de triatlon, a fost un antrenament bun pentru încercările care ne așteaptă în viitor, bucurându-ne sincer și liber de acest sport încântător.Mulțumesc tuturor celor care mă susțin!“, a transmis Lăcrămioara Teodorescu după concurs.

Sibiu Triathlon Challenge 2024, „probabil cel mai frumos triathlon de asfalt din România“ va avea loc în 4 august în zona Pădurii Dumbrava, la Grădina Zoologică din Sibiu, Muzeul Civilizației Tradiționale ASTRA și drumurile județene Sibiu – Rășinari și Sibiu – Cisnădioara. A 3-a ediție a concursului propune concurenților 4 categorii de concurs:

• Proba standard olimpică: 1,5 km înot + 40 km bicicletă + 10 km alergare
  • Proba sprint powered Polycontact Hermannstadt SRL : 500 m înot + 20 km bicicletă + 5,5 km alergare
  • Proba Super Sprint: 300 m înot + 10 km bicicletă + 2,5 km alergare
  • Ștafetă pe distanță olimpică: 1,5 km înot + 40 km bicicletă + 10 km alergare

Participanţii se pot înscrie prin completarea formularului online disponibil aici: https://acceptaprovocarea.com/services/triathlon-challenge/

Perioada de înscriere: 1 iunie 2024 – 30 iulie 2024, orele 23:59, sau până la atingerea numărului maxim de participanți care pedalează – 300, corespunzătoare locurilor disponibile pe rasteluri, admiși în total, pe cele trei probe, din care: