Lăcrămioara TEODORESCU a încheiat în forță celebrul Ironman Callela!

Sibianca Lăcrămioara Teodorescu a reușit să termine cursa nebună Ironmen Calella – Barcelona 2024, întrecere desfășurată ieri pe coasta de est a Spaniei, la Marea Mediterană. O victorie în sine, având în vedere duritatea întrecerii. Sibianca a încheiat în 11h39:08, recuperând fantastic în finalul întrecerii, la alergare, unde s-a clasat pe 6 la categoria sa de vârstă (45-49 de ani), din 42 de sportive care au trecut linia de sosire.

Lăcrămioara Teodorescu a terminat în cele din urmă cursa pe poziția a 15-a la categoria sa de vârstă, la 1h17:10,59 de învingătoare. La înot a fost a 23-a la F45-49 și a 223-a la feminin (timp 1h22:59), la ciclism a fost a 24-a la F45-49 și a 172-a la feminin (timp 6h01:11), iar la alergare a 6-a la F45-49 și a 83-a la feminin (timp 4h00:11).

La aceeași categorie de vârstă, celelalte românce din concurs, Oana Florescu și Miriam Velicu-Dordea, au terminat pe 24 (timp 12h43:27) și respectiv 35 (timp 13h52:07)

Cel mai popular triatlon de sfârșit de sezon din Europa a reunit la start nu mai puțin de 3000 de participanți din 91 de țări, sportivii de la Ironman având de înotat pe o distanță de 3,8 km (2,4 mile) în Marea Mediterană, apoi de rulat cu bicicleta 180,2 km (112 mile) de-a lungul coastei între Calella și Montgat, pentru a încheia cu o alergare pe distanța de 42,2 km (26,2 mile) de la Calella la Santa Susanna, prin Pineda de Mar.

Din păcate, în cadrul acestui dur concurs, o sportivă de 41 de ani din Rusia și-a pierdut viața, fiind găsită fără suflare în timpul probei de înot.

La feminin, întrecerea a fost câștigată de catalana Marta Sanchez, cu timpul 8h31:32.

Reamintim, sibianca Lăcrămioara Teodorescu sprijină proiectul „Inimi sănătoase pentru copii” al Fundației Polisano. „Inima mea va fi alături de proiectul „Inimi sănătoase pentru copii” al Fundației Polisano, mai exact alături de Eduardo, un tânăr de 15 ani, handbalist de performanță, cu elanul oprit de o boală pe care o putem ameliora împreună. (…) Vă îndemn să donați orice sumă în contul lui Eduardo pentru a se putea bucura in continuare de sport și viață!

Vă mulțumesc tuturor!“, transmitea sibianca înaintea cursei.