Încă 3 kilometri de pistă de biciclete și spații de recreere pentru sibieni

Proiect de peste 66 milioane de lei finanțat prin Programul „Regiunea Centru” 2021–2027. Municipiul Sibiu face un nou pas important în direcția mobilității urbane durabile, semnând cel de-al doilea contract de finanțare europeană pentru amenajarea malurilor râului Cibin – un proiect amplu ce va transforma cursul de apă într-un spațiu public modern, dedicat deplasărilor nemotorizate și recreerii.

sursa foto: ADR Centru

Contractul Amenajare maluri râul Cibin, tronsoanele II și III, etapa I” este finanțat în cadrul Programului „Regiunea Centru” 2021 – 2027, pentru care Agenția de Dezvoltare Regională Centru este Autoritate de Management, fondurile necesare fiind alocate Prioritatea 4: „O regiune cu mobilitate urbană durabilă”, Acțiunea 4.1 – Dezvoltarea mobilității urbane durabile in Municipiile Regiunii Centru (inclusiv Zone Metropolitane și Zone Funcționale Urbane).

Valoarea totală a proiectului este de 66.479.477,99 lei, din care valoarea finanțării europene nerambursabile din Fondul European de Dezvoltare Regională (FEDR) este de 38.437.932,66 lei. Termenul estimat de finalizare a proiectului este de luna octombrie 2028.

Municipiul Sibiu se încadrează în categoria orașelor favorabile pentru deplasări nemotorizate datorită dimensiunii sale care permite traversarea orașului de la est la vest în mai puțin de 35 de minute cu bicicleta. Una din dificultăți în ceea ce privește deplasările nemotorizate este dată de prezența obstacolelor naturale sau antropice, cum ar fi râul Cibin, care traversează orașul de la sud-vest la nord-est, cu efecte negative asupra timpilor și modurilor de deplasare și care „izolează” unele cartiere ale orașului, precum cartierele Turnișor și Gușterița.

Pentru a reduce dependența de autoturismul personal, construirea de piste de biciclete este una dintre modalitățile cele mai la îndemână. Atunci când aceste piste de biciclete sunt integrate în amenajări urbane prin care natura este valorizată în peisajul urban, importanța acestor investiții crește. Un asemenea proiect de regenerare urbană este cel prin care râul Cibin este transformat dintr-un element de separare, într-un liant între cartiere. Sibiul se înscrie astfel într-un trend internațional de valorizare a cursurilor de apă care le străbat, remodelându-le din rațiuni de ecologie, mobilitate nepoluantă și accesibilizare pentru petrecerea timpului liber, la fel ca orașele  Rotterdam, Madrid, Londra, Valencia, Zurich, San Diego, Chicago, Toronto… Proiectul pe care-l finanțăm acum este, de fapt, a doua etapă a acestei transformări urbane majore gândită și pusă în aplicare de autoritățile publice ale municipiului Sibiu. Cu această a doua finanțare, valoarea fondurilor europene investite în integrarea Cibinului în tumultul citadin, ajunge la peste 19 milioane de euro. Prima etapă a fost finanțată tot cu fonduri europene nerambursabile, în cadrul Programului Operațional Regional 2014 – 2020”, a explicat domnul Simion Crețu, directorul general al Agenției pentru Dezvoltare Regională Centru.

În cadrul Planului de Mobilitate Urbană Durabilă au fost propuse proiecte care să se axeze cu prioritate pe reducerea utilizării autoturismelor personale, prin încurajarea folosirii mijloacelor de transport alternative (bicicleta, mers pe jos, transport public), unul dintre proiectele prioritare fiind amenajarea malurilor Râului Cibin, tronsoanele II și III.

sursa foto: ADR Centru

Lucrările de infrastructură pietonală și ciclabilă propuse în cadrul proiectului constau în realizarea unei rețele de piste de biciclete și alei de promenadă ce se vor realiza de-a lungul râului Cibin, adiacent albiei râului, având o lungime totală de 3,153 km. Se vor amenaja și trei punți ciclo-pietonale precum și mai multe zone de relaxare dotate cu mobilier urban și puncte de belvedere și acces la râu. Vegetația va fi revigorată prin plantarea a 1707 arbori și arbuști. Se va realiza un sistem de iluminat nou prin utilizarea de echipamente și tehnologii moderne, care să asigure eficiența energetică și durabilă. Lucrările sunt împărțite în două tronsoane (tronsonul II și tronsonul III), ce completează tronsonul I: Calea ferată/Șoseaua Alba Iulia – Piața Cibin – Independența – Strada Viitorului – Șoseaua de Centură a Sibiului, realizat anterior de-a lungul râului Cibin, implementat la nivelul municipiului Sibiu și finanțat prin POR 2014-2020. Se realizează astfel o revitalizare amplă a malurilor râului Cibin, transformându-le într-un spațiu multifuncțional, atractiv și prietenos cu mediul.

Pe lângă lucrările de realizare a infrastructurii, proiectul prevede și implementarea unor activități conexe a căror obiectiv constă în promovarea mobilității durabile și care vor include măsuri precum: campanii de informare și conștientizare, evenimente publice și educative, parteneriate cu școli, ONG-uri sau companii. Proiectul prevede, de asemenea, derularea unor activități în parteneriat cu una din cele 3 administrații din țările din zona de aplicabilitate a Strategiei Dunării, precum Germania (Landshut și Marburg) sau Austria (Klagenfurt am Wörthersee).

Beneficiarii direcți ai proiectului sunt locuitorii Municipiului Sibiu, respectiv cei 35.313 locuitori din aria deservită de proiect identificați conform studiului de trafic, reprezentând un procent de 21% din totalul populației Municipiului Sibiu care este de 163.012 persoane, conform Institutului Național de Statistică.