Hudea, record personal la CM U20 de la Lima!

Medieșeanca Alexandra Hudea și-a încheiat parcursul la Campionatul Mondial de atletism U20 de la Lima (Peru). O uriașă performanță pentru sportul medieșean și cel din județ, doar prin simpla prezență la o competiție la care participă cei mai valoroși atleți din lume. Mai ales că Alexandra are de abia 17 ani, având de luptat cu concurente cu unu sau doi ani de experiență în plus.

Campioana noastră a făcut cea mai bună cursă din carieră la 3000 de metri, aseară, în cea de-a doua serie de calificare, stabilind un nou record personal: 9:27.36 minute. Din păcate, a fost prima sub linie, ratând așadar prezența în finală. A încheiat pe locul 9 în serie (s-au calificat primele 8) și pe 14 în clasamentul zilei, din 28 de participante, cele mai bune din lume la această oră. O performanță extraordinară, locul 14 în lume la U20 (la doar 17 ani împliniți). Mai mult, Alexandra a ratat calificarea în finală cu un timp mai bun decât 3 sportive din cealaltă serie, care au avut noroc cu o cursă mai lentă. Așadar, Hudea a oprit cronometrele la un timp de finală la 3000 metri!

Sportiva noastră n-a mai luat startul, în prima zi a competiției, în finala probei de 5000 de metri, iar în cea de-a doua zi, într-o cursă desfășurată puțin după miezul nopții (ora României), a fost a 9-a în cea de-a treia serie de calificare, ratând astfel prezența în finală, unde s-au calificat doar primele 5. A terminat în 4:31.93, timp cu mult sub cel din luna iunie a acestui an (4:18,35).
Cealaltă reprezentantă a României în cadrul probei de 1500 metri, Lenuța Constantin, a fost a 11-a în seria a 2-a, cu un timp puțin mai bun decât al Alexandrei, 4:29.85.
În clasamentul zilei, la 1500 metri, Alexandra Hudea a fost pe locul 32 din 41 de alergătoare, iar Lenuța Constantin pe 30.România a deplasat la Lima o delegație cu 19 atleți și 8 antrenori, între care Alexandra Hudea și profesorul său Vasile Ibășfălean. Competiție se desfășoară între 26-31 august. Participă peste 1700 de atleți – cei mai valoroși din lume la această oră, din 134 de țări!
Lotul nostru numără 19 atleți, dintre care nouă la masculin și zece la feminin și are următoarea componență:
M – Militaru Mihai (200 m), Bănicioiu Jessus (200 m), Vochin Alexandru (400 m, 4×400 m mixt),  Năstasa Dragoș (400 m, 4×400 m mixt), Damian David (400 mg, 4×400 m mixt), Șavlovschi Alin (3000 m obs), Sandu Andrei (lungime), Turcu Vlad (suliță), Gherasim Constantin (suliță)
F – Balint Ștefania (200 m, 400 m, 4×400 m mixt), Vrînceanu  Adnana (200 m), Capotă Maria (400 m, 4×400 m mixt), Costiuc Claudia (800 m, 4×400 m mixt), Constantin Lenuța (1500 m), Hudea Alexandra (1500 m, 3000 m, 5000 m), Coman Alexandra (400 mg), Vrînceanu Daria (triplusalt), Oriaku Vanessa (suliță), Pop Alessia (10.000 m marș).
Antrenori: Cucerzan Alina, Ibășfălean Vasile, Sandu Nicolae, Vîlcu Bogdan, Costache Virgil, Turcu Florin, Staicu Sorin, Nicolae Florian.