HUDEA, încă o medalie la juniori! Bronz în finala U20 la 800 metri

Alexandra Hudea (17 ani) a terminat pe 3 azi, în proba de 800 metri, în 2:11,09 minute, în finala Campionatului Național de atletism în aer liber U20. Campioană națională, ieri, la 5.000 de metri, medieșeanca pregătită de Vasile Ibășfălean a încheiat „la fotografie“ în spatele Lenuței Constantin, de la CSM Bistrița (timp 2:10,83). Proba a fost câștigată de Claudia –Ionela Coștiuc, de la CSM Dorna, care a trecut linia de sosire în 2:08,91 minute. Cursa a avut loc din nou pe o căldură copleșitoare, la peste 35 de grade Celsius, pe Stadionul de atletism „Nicolae Mărășescu”.

Alexandra Hudea a câștigat ieri un nou titlu național, la 5000 metri. Citește aici –>

Încă un titlu național! Alexandra HUDEA e irezistibilă!

Tot în această după-amiază, la 400 metri garduri, Ștefan Costea, de la CSȘ Șoimii Sibiu, a terminat pe 5, în 57,35 secunde.

La aruncarea greutății, George Adrian Anti (născut în 2006), de la CSȘ Șoimii Sibiu, a încheiat pe locul 4, cu o aruncare de 13,84m.
La 3000 metri feminin, Vanesa Giangu (născută în 2007), de la CSȘ Mediaș, a terminat pe locul 8, ultimul, cu timpul 12:14,23 minute.
„În urmă cu o săptămână, Alexandra Hudea din clasa a XII-a Științe Sociale triumfa la Craiova pe stadionul de atletism „Nicolae Mărășescu” la Campionatului Național de seniori și tineret U23, devenind campioană în proba de 1500 de metri. Iată că o săptămână mai târziu, pe același stadion, atleta de aur a Mediașului a obținut aurul și la 5000 de metri. (…)
O altă atletă a Clubului Sportiv Școlar Mediaș, Vanesa Giangu din clasa a X-a Instructor Sportiv, a luat startul în finala de 3000 de metri, pe care i-a alergat în 12 minute, 14 secunde și 23 de sutimi. Cu acest timp Vanesa Giangu s-a clasat pe locul al 8-lea.
O felicităm pe Alexandra Hudea pentru rezultatele deosebite obținute în Oltenia și suntem convinși că sportiva de aur a Mediașului va reprezenta luna viitoare cu succes România pe continentul sud-american.“, a transmis Liceul Teoretic „Axente Sever“ Mediaș.

Finala Campionatului Național de atletism în aer liber U20 s-a desfășurat în acest weekend pe Stadionul de atletism „Nicolae Mărășescu” Craiova.