FOTO Alexandru WOLTER și Ayan FLORESCU, la o victorie de titlul național!

Sibianul Alexandru WOLTER a câștigat și etapa a 5-a a Campionatului Național de karting, la Senior Rotax, apropiindu-se la doar 16 puncte de Istvan Deszo, lider în clasamentul general la clasă. În aceste condiții, titlul de campion național se va disputa în chiar ultima etapă a sezonului, pe Circuitul AMC Kart din Tunari, în perioada 27 – 29 septembrie. După etapa a 5-a, desfășurată în weekend la Bacău, pe podium, la general, se menține în continuare și celălalt sibian nou intrat la Senior Rotax, Mircea Marco Pătru, care a adăugat încă 14 puncte, după un loc 5 la Bacău. De asemenea, la Micro Rotax, Ayan FLORESCU e în continuare în frunte la general, cu doar 3 puncte avans.

(Dan GREAVU)

Etapa a 5-a a Campionatului Național de karting s-a desfășurat în perioada 6-8 septembrie pe Circuitul Speed Park din Bacău.

Alexandru Wolter s-a impus categoric la Bacău (foto: facebook/Federatia Romana de karting)

La clasa Senior Rotax, cea mai disputată din campionat, sibianul Alexandru Wolter (TUTUIAN Racing) a avut o prestație impecabilă, reușind să câștige toate cursele, fiind cel mai rapid atât la antrenamente, în calificări, cât și-n amblele finale. Plus cel mai rapid tur de circuit. A acumulat 50 de puncte prețioase, iar acum mai are nevoie doar de o victorie, în ultima etapă, pentru a cuceri titlul național. Trebuie să-l prindă din urmă pe Istvan Dezso, care a încheiat etapa pe 2, cu 36 puncte noi la general.

Tot la clasa Senior Rotax, Mircea Marco Pătru (Sibiu Racing Team) s-a ținut scai de Wolter, terminând pe locul secund în manșele de calificare, apoi și-n prima finală, unde a fost penalizat cu 5 secunde pentru start anticipat, fiind „aruncat“ pe locul 5. Din păcate, în finala a 2-a, a recuperat și a urcat până în frunte, dar a fost nevoit să abandoneze, după ce a fost acroșat și scos de pe circuit. A terminat etapa abia pe locul 11, dar a acumulat încă 11 puncte importante. „Sunt bucuros că ritmul în acest weekend a fost bun și competitiv și cu siguranță o să mă lupt până la capăt! Mulțumesc din nou tuturor pentru mesajele de încurajare și pentru susținere! Participarea mea în sezonul 2024 este o acțiune cofinanțată de Consiliul Județean Sibiu și Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Sportivă!“, a transmis la final Mircea Marco Pătru.

Așadar, înainte ultimei etape, la Senior Rotax sunt 2 sibieni pe podium! Alexandru Wolter e pe locul secund, cu 192 de puncte, iar Mircea Marco Pătru e pe 3, cu 114 puncte. Lider rămâne deocamdată Istvan Dezso, cu 208 puncte.

Celălalt sibian aflat pe podium în campionat, micuțul Ayan FLORESCU (Sibiu Racing Team) a avut parte de o nouă etapă cu probleme, terminând abia pe locul 9 la Micro Rotax. A fost nevoit să abandoneze în prima finală, după ce a fost scos din cursă de Andrei Vodislavu, care a și fost penalizat pentru „Producerea intenționată a unui incident pe pistă.

A reușit apoi un loc 5 în cea de-a doua finală, când a făcut o excelentă cursă de recuperare, urcând 4 poziții. A acumulat doar 11 puncte, dar a rămas lider la general, având ocazia, la finalul lunii, să devină campionul României la această clasă. Cu victorii în etapele 2 și 3, conduce cu 166 de puncte, fiind urmat de Sara Victoria Senchea (Tutuian Racing) – 163 de puncte (locul 3 în etapa din weekend) și Șerban Cioc (Quantum Racing)  – 135 de puncte (locul 4 în etapa din weekend).

Până la Etapa a VI-a a Romanian Karting Masters de la Tunari, în perioada 13-15 septembrie 2024, pe Circuitul SKAT KART Târgul Secuiesc, va avea loc Transylvanian Trophy, competiţie din cadrul FRK, cu participare internaţională, punctajul obținut la Trofeu contând la acordarea tichetului pentru participarea în Grand Finals 2024 – Circuito Internazionale Napoli.