Formulă inedită pentru FC Hermannstadt, azi, la Focșani

FC Hermannstadt joacă peste puțin timp la Focșani, cu echipa de liga a 2-a CSM Focșani 2007, în play-off-ul Cupei României la fotbal. Cine câștigă merge în grupe. Marius Măldărășanu a declarat încă după victoria de duminică, 2-0 cu FCSB, că își dorește un traseu cât mai lung în Cupă, chiar dacă va fi nevoit să folosească azi o garnitură cu jucători mai puțin utilizați în acest start de sezon.

FC Hermannstadt va alinia un 11 cu Luca și Kujabi debutanți pentru echipa sibiană în jocurile oficiale: Muțiu – Căpușă, Luca, Bejan, Ciubotaru – Jipa, Iancu, Kujabi, Deaconu, Popescu – Neguț.

Partida începe la ora 17,30 și se va desfășura pe Stadionul Milcovul din Focșani.

Partidele din play-off-ul Cupei României Betano, ediția 2024-2025, ultima rundă înaintea fazei grupelor, se desfășoară în perioada 27-29 august . Din totalul de 16 jocuri, patru sunt LIVE la DigiSport, iar alte patru, LIVE pe FRF.tv.

Marți, 27 august, s-au disputat primele patru partide, cu o surpriză reușită de formația din Liga 3 Sănătatea Servicii Publice, deja o specialistă a surprizelor în competiție, care a eliminat AFC Câmpulung-Muscel 2022 din Liga 2 Casa Pariurilor!, a transmis FRF.

Rezultatele înregistrate și programul celorlalte meciuri din această fază a competiției:

FC Bihor Oradea – CSM Reșița 1-3 (1-0)

Minaur Baia Mare – SCM Râmnicu Vâlcea 2-3 (0-2)

Sănătatea Servicii Publice – AFC Câmpulung-Muscel 2022 2-1 (0-0)

SC Popești-Leordeni – Unirea Ungheni, ora 17:30

FC Voluntari – Dinamo 1948, ora 19:00 (DigiSport)

Joi, 29 august

Metalul Buzău – Universitatea Cluj, ora 17:00 (DigiSport)

CS Afumați – Gloria Buzău, ora 17:30 LIVE FRF.tv

AFK Csikszereda – Unirea Slobozia, ora 17:30

Campionii FC Argeș – Corvinul Hunedoara, ora 17:30 LIVE FRF.tv

Partidele se desfășoară în conformitate cu prevederile articolului 30 din ROAF, “Organizarea şi programarea Cupei României”. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.