Festival de goluri la malul mării. Farul – FC Hermannstadt 3-2 (1-0)

FC Hermannstadt s-a întors fără punct și din cea de-a 3-a deplasare din acest sezon. Într-un meci disputat aseară târziu și încheiat aproape de miezul nopții, echipa sibiană a cedat cu 2-3 (0-1) la Farul Constanța. Partida s-a disputat pe Stadionul Central din Ovidiu și a contat pentru etapa a 6-a a Superligii României la fotbal.

Echipa sibiană a avut din nou o prestație solidă, a încântat pe alocuri printr-o posesie prelungită a balonului și o construcție inteligentă, dar a căzut pradă unor erori în defensivă care au costat-o meciul.

A încercat să revină aproape toată prima repriză după un gol primit foarte devreme, Rivaldinho (‘7) înscriind pentru gazde la chiar prima ocazie a meciului. Italianul Alessandro Murgia (‘48) a egalat imediat la reluare, cu un voleu spectaculos din marginea careului, însă bucuria a fost de scurtă durată, trupa lui Hagi profitând de 2 nesicronizări în defensiva sibiană și ducând scorul la 3-1, prin reușitele lui Narek Grigorian (‘52 – lob din unghi peste portarul Cătălin Căbuz), şi același Rivaldinho (‘57), din centrarea aceluiaşi Grigorian.

Insistențele elevilor lui Măldărășanu au dat roade, partida fiind relansată în minutul 83, după ce nou intratul Dragoș Iancu a redus din diferență, cu capul, în urma unui corner.

Într-un cadru feeric deosebit, sub lumina „Superlunii Albastre“, FC Hermannstadt a terminat în careul gazdelor. Cristi Neguț a avut șansa egalării în minutele de final, însă șutul său plasat din careu a nimerit un „marinar“ aflat în postură de ultim apărător, balonul ricoșând în corner. Aseară n-a fost ziua sibienilor, tabela rămânând în cele din urmă încremenită la 3-2 (1-0)

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt coboară pe 14 în clasament, urmând ca în etapa viitoare să joace pe Municipal, cel mai probabil cu casa închisă, în compania campioanei FCSB. Meciul e programat duminică, 25 august, de la ora 22.

Farul – Hermannstadt 3-2 (1-0)

Au marcat: Rivaldinho 7, 57, Grigoryan 52 / Murgia 48, D.Iancu 83

Cartonașe galbene: Iancu 55 / Murgia 53

Farul Constanța: Buzbuchi – M.Popescu (’28, Sîrbu), Bălașa, Gustavo, Ganea – Vînă, Nedelcu (’84, Dican), Grameni (’84, N. Popescu) – G. Iancu (63′, Alibec), Rivaldinho (63′, Doicaru), Grigoryan. Antrenor: Gheorghe Hagi (aflat la partida cu numărul 500 din carieră ca tehnician)

FC Hermannstadt: Căbuz – Oroian (’90, Căpușă), Găman, Ionuț Stoica, Tiago – Ivanov – Balaure (’60, Neguț), Murgia (’78, R. Popescu), Biceanu (’60, Deaconu), Ianis Stoica (’78, D. Iancu) – Chițu. Antrenor: Marius Măldărășanu