Un singur șut, un singur punct! FC Hermannstadt – Unirea Slobozia 1-1 (1-1)

FC Hermannstadt n-a prins o evoluție prea grozavă cu Unirea Slobozia, în această seară, pe Stadionul Municipal Sibiu, scor 1-1 (1-1), în deschiderea etapei a 3-a a Superligii României la fotbal. Au marcat Murgia (‘6), respectiv Prospelov (’41). Echipa sibiană a fost ținută la respect de nou promovata antrenată de Adi Mihalcea, care a irosit numeroase ocazii de a marca. Noi am avut un singur șut pe poartă, cel care ne-a adus deschiderea scorului, spre deosebire de ialomițeni, care au trimis 20 de șuturi la poarta lui Căbuz, dintre care 6 pe spațiul porții.

Măldărășanu a început curajos, cu o formulă ofensivă, un 4-3-3 cu Ivanov și Markovici în premieră în primul 11. Cu toate acestea, inițiativa a aparținut încă din start Unirii Slobozia, care era să dea lovitura în chiar minutul 3, la o pasă greșită a lui Bejan. Din fericire, faza s-a stins fără efecte pe tabelă. La primul atac sibian, după ce FC Hermannstadt a urcat cu toate liniile, Alexandru Murgia (‘6) a deschis scorul cu un șut plasat de la marginea careului de 16 metri: 1-0! Balonul fusese respins după o centrare a lui Ianis Stoica din flancul stâng.

Din păcate, echipa sibiană n-a speculat momentul favorabil, iar Unirea a rămas în continuare la cârma partidei. Nou promovata a inițiat atac după atac, ratând numeroase ocazii, primele prin Afalna (’14), apoi Prospelov (’20). Pe contră, Ianis Stoica (’24) a ratat de puțin ținta cu un șut de la marginea careului. În minutul 26, șutul lui Aganovici este blocat in extremis, apoi același Prospelov (’32) ne-a dat mari emoții, lovitura sa de cap s-a dus însă pe lângă. Inevitabilul s-a produs în minutul 41, ucraineanul Prospelov marcând cu capul la o centrare Șerbănică, de pe partea stângă: 1-1

FC Hermannstadt n-a jucat deloc bine după golul marcat, iar Măldărășanu a operat două schimbări la pauză. Au ieșit Ivanov și Markovic, au intrat Biceanu și Chițu. Sibienii au făcut pasul înainte, au jucat mai sus, dar Unirea a semnat prima ocazie, Afalna (’47) testându-l pe Căbuz la colțul scurt. Sibienii au ratat apoi 2 ocazii mari, prin același Murgia  (’51 – șut la o palmă de bara din stâmga lui Rusu), apoi Balaure (’53), însă Unirea n-a cedat și ne-a pus probleme de câte ori i s-a oferit ocazia.

La jumătatea reprizei, Afalna (’69) a șutat din întoarcere, de la marginea careului, l-a întins bine pe Căbuz, din fericire balonul a ocolit ținta. 6 minute mai târziu, nou intratul Gele a șutat puțin peste transversală din careu.

Din păcate, am rămas cu un singur șut pe poartă, la golul lui Murgia. Din fericire, Unirea n-a mai înscris, deși a șutat de 20 spre poarta lui Căbuz, cu 6 pe poartă! S-a încheiat: FC Hermannstadt – Unirea Slobozia 1-1 (1-1)

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt ajunge pe locul 11 în clasament, cu 2 puncte obținute din 2 remize pe teren propiu. În etapa următoare, sibienii vor juca la Galați, cu Oțelul, într-o partidă programată vineri, 2 august, de la ora 19.

Echipele

Hermannstadt: Căbuz – Căpușă, Găman, Bejan, Oroian – R. Deaconu (58, Neguț), A. Ivanov (46, Biceanu), Murgia – Balaure, J. Markovic (46, Chițu), I. Stoica (’78, Jipa). Antrenor: Marius Măldărășanu

Unirea Slobozia: D. Rusu – Etienne, I. Dinu, Pospielov, Șerbănică (80, Toma) – A. Lopez, Perianu (67, Vlăsceanu) – S. Camara (57, Bărbuț), Purece (67, Gele), Aganovic (67, Coadă), Afalna. Antrenor: Adrian Mihalcea