Făcurăm remiză. FC Hermannstadt – Universitatea Craiova 0-0

FC Hermannstadt și Universitatea Craiova a terminat la egalitate, scor 0-0, în această seară, în prima etapă a SuperLigii României la fotbal,  sezonul 2024-2025.

A fost un meci cu nerv, echilibrat, cu ocazii importante de ambele părți. FC Hermannstadt a fost mai periculoasă în prima repriză, cu Ronaldo Deaconu în prim plan, în minutele 12 și 24, prima dată șutul său fiind respins de Popescu, apoi trecând pe lângă poartă. În minutul 34, Ianis Stoica a reluat periculos din careu, însă balonul a ocolit ținta. Craiovenii au irosit și ei o ocazie, în minutul 18, prin Crețu, șutul său fiind prins de Căbuz, în excelentă formă.

În actul secund, Universitatea a presat, a avut inițiativa, însă defensiva sibiană a făcut față cu brio, iar atunci când a fost depășită, Căbuz a fost la post. Kolic (‘52) și Houri (‘57) au deschis seria ocaziilor craiovene, după care Mitriță a fost principalul pericol pentru poarta sibiană, în minutele 65 și 75.

Una peste alta, echipa sibiană a arătat destul de bine, a fost periculoasă și sigură în apărare, semn că există potențial pentru acest sezon. Chiar dacă Daniel Paraschiv a privit meciul din tribune, fiind dat ca și plecat în străinătate.

FC Hermannstadt: Căbuz – Căpușă (‘86, Dragoș Iancu), Găman, Bejan (cpt.), Oroian (‘71, Tiago Goncalves) – Murgia, Biceanu (‘63, Ivanov) – Neguț (‘63, Chițu), R. Deaconu (‘86, Jipa), Balaure – I. Stoica

Universitatea Craiova: Popescu – Căpățînă, Maldonado, Badelj, Nchama (‘60, Sierra) – Al. Crețu, Houri – Paradela (‘61, Mitriță), Danciu (‘60, Bana.), Ivan (cpt.) (‘75, Mora) – Koljic

În etapa următoare, FC Hermannstadt se deplasează la Cluj, pentru duelul cu Universitatea Cluj, partidă programată duminică, 21 iulie, de la ora 18,30.

În primul meci din acest sezon, nou promovata Unirea Slobozia a furnizat prima mare surpriză a campionatului, câștigând cu 1-0 la Constanța, cu Farul!