Eșec nemeritat pe „arătura“ de la Galați! Oțelul – FC Hermannstadt 1-0 (0-0)

FC Hermannstadt a pierdut din nou în deplasare, de această dată la Galați, pe un teren sub orice critică, 0-1 (0-0) cu Oțelul, în această seară, după un gol primit împotriva cursului jocului, în minutul 86. Trupa lui Marius Măldărășanu a avut o prestație solidă, în debutul etapei a 4-a a Superligii României la fotbal, însă a fost lipsită de noroc, fiind surprinsă pe un contraatac într-un moment în care jocul se domolise, pe fondul căldurii sufocante. „Nu  meritam să pierdem, dar așa e jocul. Am schimbat așezarea, am jucat 4-3-3 pentru a bloca mijlocul lor, am interpretat bine. Din păcate a apărut o greșeală. O singură greșeală și ne-a costat. Ăsta este fotbalul. Jocul greșeala așteaptă. “, a declarat Marius Măldărășanu la final, acesta arătându-se mulțumit de atitudinea jucătorilor, de echipă, motiv pentru care a efectuat doar 2 schimbări de-a lungul partidei.

Echipa sibiană a surprins în start cu o excelentă așezare, elevii lui Măldărășanu blocând încercările gălățenilor de a pune stăpânire pe joc. Mai mult, a avut principalele ocazii ale primei reprize. Deaconu (‘19) a șutat din careu, în urma unui corner, dar s-a opus inspirat Popescu.

În minutul 29, Murgia s-a aflat în poziție bună, la marginea careului, însă balonul i-a jucat feste pe terenul catastrofal, sărind în momentul șutului.

Inteligent, Chițu (‘41), intrat în premieră titular, s-a descotorosit de Cisotti, șutul său la colțul scurt fiind parat însă de același Popescu. Murgia (’44) a reluat cu capul, din 8 metri, alături. Căbuz s-a încălzit apoi și el, parând o minge venită dintr-un clinci între Pop și Bejan.

Ultima ocazie a reprizei a avut-o tot FC Hermannstadt, care a punctat prin Murgia, scăpat singur cu portarul. Din păcate, golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Oțelul a ieșit cu o schimbare de la cabine, a fost echipa mai periculoasă în primele minute ale reprizei, dar Căbuz și defensiva sibiană au rezolvat în 2 rânduri. Măldărășanu a împrospătat și el, a intrat Dragoș Iancu, apoi Neguț l-a înlocuit pe Ianis Stoica. Jocul s-a echilibrat, FC Hermannstadt făcând în continuare presing avansat, aproape de jumătatea reprizei.

Aproape din nimic, la un atac pozițional al Oțelului, Cisotti (’78) a prins un șut fantastic de la marginea careului, din fericire balonul a izbit transversala, aproape de vincu, iar faza s-a stins.

Pe contră, câteva minute mai târziu, lansat în adâncime, Neguț a intrat în viteză în careu, talonat de un adversar, dar a șutat departe de țintă.

Căldura și-a spus apoi cuvântul (33 de grade Celsius), cele două echipe au scăzut ritmul, iar finalul părea că se îndreaptă spre un 0-0 perfect echitabil.

Din păcate, o urcare sibiană în atac cu mai mulți jucători, o centrare telefonată la portarul advers a lui Balaure s-a lăsat cu un contraatac al gazdelor, care ne-a fost fatal. Scăpat spre poarta noastră, nou intratul Tănasă a șutat tare, Căbuz a parat, balonul a ajuns la Juric, intrat și el după pauză, acesta trimițând în plasă: 1-0

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt rămâne pe locul  15 în clasament, cu 2 puncte, urmând să întâlnească FC Botoșani, sâmbătă, 10 august, de la ora 17.

Echipele

FC Hermannstadt: Căbuz – Căpușă, Găman, Bejan, A. Oroian – R. Deaconu (‘58, D. Iancu), A. Ivanov, Murgia – Balaure, A. Chițu, I. Stoica (64, Neguț)

Oțelul: I. Popescu – Maftei (’64, Tănasă), Cisse, Stefanovic, Zhelev – Cisotti, Zivulic, Lameira (’90, Andronache)– Maciel (‘46, Juric), Al. Pop (’79, Teles), Djuric (’64, Adăscăliței)