Eliminați din Cupa României, după prelungiri. Metalurgistul – ACS Mediaș 4-1 d.p. (1-1, 0-0)

ACS Mediaș a debutat cu o înfângere, azi, în noul sezon competițional. Sub comanda nou venitului Cosmin Vâtcă, echipa medieșeană a cedat în prelungiri la Cugir împotriva echipei locale Metalurgistul, în Turul 1 al Cupei României. S-a încheiat 4-1 pentru gazde, după cele 90 de minute regulamentare scorul fiind 1-1 (0-0).

Vâtcă a început meciul de la Cugir în formula: Blaga – Maxim, Avram, Jica, Vălean, Câmpean, Sebastian Bârsan, Tineiu, Standima, Andrei Bârsan și Lucian Noian.

După o primă repriză încheiată cu scor alb, Lucian Noian a deschis tabela în chiar primul minut de la reluare. Medieșenii au mai avut apoi câteva bune ocazii, în vreme ce gazdele au presat abia pe final, pe fondul căderii fizice a echipei medieșene. Mai întâi au avut șansa egalării, în urma unei lovituri libere. S-a opus transversala lui Blaga, balonul a căzut în fața liniei de poartă, revenind în teren. Câteva minute mai târziu, gazdele au restabilit echilibrul pe tabelă, prin Denis Cunțan (85), acesta reușind un șut fabulos de la 30 de metri. Mai mult, au avut șansa de a tranșa disputa, alte 2 minute mai târziu, balonul lovit cu capul de un fotbalist al gazdelor lovind transversala, în urma unei lovituri de colț. Scorul a rămas 1-1, cele 2 echipe intrând astfel în prelungiri.

Din păcate, echipa medieșeană a căzut complet și a mai încasat 2 goluri, în prima repriză de prelungiri, apoi scorul s-a dus la 1-4, în cea de-a doua repriză suplimentară. Codrea a înscris în minutul 94, cu capul, apoi Goronea a punctat în minutul 101, din lovitură liberă, pentru ca Avram să devieze în propria poartă (‘106), stabilind totodată și scorul final.

În această fază a competiției evoluează cele șapte câștigătoare ale Fazei Regionale și 69 echipe din sezonul precedent de Liga 3.

Echipa medieșeană va relua seria meciurilor amicale, în vederea startului într-o nouă ediție a Ligii a 3-a. Astfel, pe 2 sau 3 august va întâlni Blaj, în deplasare, pe 10 august va întâlni Metalurgistul Cugir, la Mediaș, pe 14 august, tot acasă, cu Târgu Mureș, iar pe 21 august, la Mediaș, cu Gloria Bistrița.