Dragoman, în optimi la Campionatul European!

Medieșeanca Andreea Dragoman a reușit o nouă victorie pe tabloul principal de simplu la Campionatul European Individual 2024 de la Linz (Austria). Ieri, s-a calificat în optimi după ce a dispus de Giorgia Piccolin (Italia), scor 4-1 (9-11, 11-6, 12-10, 11-7, 11-5). Mai are nevoie de două victorii pentru a intra în zona medaliilor.

Victoria a readus zâmbetul pe fața jucătoarei noastre, după eliminarea în proba de dublu, unde a făcut pereche ca de obicei cu Elizabeta Samara. Favorita numărul 4 a competiției, perechea română a rata șansa unei medalii, pierzând în optimi în fața franțuzoiacelor Nina Guo Zheng/Leana Hochart, la capătul unui meci spectaculos. „Vicecampioanele europene au revenit fantastic de la 0-2 cu perechea Nina Guo Zheng/Leana Hochart (Franța), cu un moment psihologic în setul al treilea, când au salvat două mingi de meci. Cu un nou suflu și cu strategia potrivită, tricolorele au dus meciul în decisiv, însă finalul a fost dramatic, scor 2-3 (7-11, 9-11, 12-10, 11-6, 11-13)“, a  notat Federația Română de tenis de masă.

La individual, Andreea Dragoman s-a calificat în optimi alături de alte 2 românce. Elizabeta Samara, perechea ei de la dublu, a învins-o pe Solomiya Brateyko (Ucraina), 4-1 (8-11, 11-4, 11-9, 11-8, 12-10). De asemenea, Bernadette Szocs continuă fără set pierdut la simplu, trecând ieri de Annett Kaufmann (Germania), scor 4-0 (11-8, 11-2, 11-3, 11-9).

Dragoman va juca în optimi, azi, de la ora 12, 30, cu Jia Nan Yuan (Franța).