Dominic CRĂCIUNEAN, încă un titlu național! Shanice-Dzifa AKABAH, vicecampioană la Triplusalt!

Atleții de la CSȘ Șoimii au cucerit 2 medalii în weekend, la etapa finală a Campionatului Național de atletism U16 în aer liber, întrecere desfășurată pe o căldură infernală la București, pe Stadionul Iolanda Balas Soter. Sibianul Dominic Crăciunean (CSȘ Șoimii) și-a trecut în cont titlul național U16 la Înălțime, cu o săritură care a măsurat 1,76m – nou record personal. Performanța vine să confirme locul I  cucerit în acest an în sezonul de sală, când a luat aurul și la triplusalt. Sibianca Shanice-Dzifa Akabah, de la CSS Soimii, a  devenit vicecampioană națională U16 la Triplusalt, cu o săritură care a măsurat 11,33 metri, aproape de recordul personal de luna trecută (11,62 m, când a avut însă un vânt mai puternic din spate). A schimbat astfel bronzul din sezonul de sală cu o medalie mai strălucitoare!

Dominic Crăciunean (foto: facebook/Federatia Romana de atletism)

Shanice-Dzifa Akabah (foto: facebook/Federatia Romana de atletism)

Din păcate, din cauza decalării programului, sibianul Dominic Ștefan Crăciunean nu a mai apucat să concureze și la triplusalt, unde avea șanse bune la titlu.

La 90 de metri garduri masculin, Cristian-Ioan Paștiu, de la CSS Soimii Sibiu s-a clasat pe 10, în 17,07 secunde. Același sportiv sibian a încheiat pe 19 la 300 metri garduri, cu timpul 53,47 sec. Din păcate, deși a luat și el startul, Ștefan Dominic Crăciunean nu a încheiat proba.

În cadrul aceluiași concurs au luat parte și 3 atlete de la CSȘ Mediaș. Născută în 2009, Alexandra Cozan a reușit un loc 5 la 400 metri feminin, cu timpul 60,93 secunde, foarte aproape de recordul său personal, stabilit luna trecută, tot la București, pe Stadionul Iolanda Balas Soter. La 200 metri, sportiva de la CSȘ Mediaș a încheiat pe locul 8, cu timpul  26,72 secunde.

Denisa Alexia Cîmpean, născută și ea în 2009, a reușit un loc 7 la 3000 metri, cu timpul 11:54,47 minute, în vreme ce, la 1500 metri, a terminat abia pe 19, cu timpul 5:43,53 minute

Mara Cătălina Ibășfălean, de asemenea născută în 2009, a reușit un loc 5 la 1500 metri Obstacole, cu timpul 5:56,27 minute.  A mai luat startul la 800 metri, dar a întâmpinat ceva probleme și nu a încheiat cursa.

Dominic Crăciunean a câștigat titlul în proba de înălțime și în sezonul de sală din acest an (foto arhivă: facebook)