Doar remiză la Arad. Chițu a deschis scorul

FC Hermannstadt a scăpat printre degete 2 puncte importante, în această după amiază, la Arad, 1-1 (0-0) cu UTA, în penultima partidă din cadrul etapei a 9-a a Superligii. A deschis scorul, a avut mai multe ocazii mari, a părut că se află în controlul partidei, dar a suferit din cauza unei erori în defensivă, cu Găman în prim plan. O fază care a decis până la urmă scorul final.

(Dan GREAVU)

Cu 3 victorii în ultimele 4 etape, elevii lui Măldărășanu au arătat în startul partidei că și-au regăsit pofta de joc, propunându-și să obțină puncte pe stadionul Francisc Neuman. După o bară a gazdelor în secunda 31, la un balon deviat de Găman, apoi un șut periculos al lui Omondi parat de Căbuz, FC Hermannstadt a urcat liniile curajos și a trecut pe lângă gol în mai multe rânduri. Ianis Stoica (‘23) a trimis periculos în gura porții, însă nici Balaure și nici Chițu n-au ajuns la balon, apoi Oroian (‘27) a șutat violent, din unghi, în stâlpul din stânga lui Popa. Ianis Stoica (’28) a încheiat forcingul sibian cu o reluare spectaculoasă din careu, Popa s-a opus însă salvator.

Rednic a mutat primul, chiar la pauză. S-a dovedit insuficient pentru că echipa sibiană a simțit adversarul „în corzi“ și a început un nou forcing. În primul sfert de oră al actului secund, elevii lui Măldărășanu au avut cel puțin 3 ocazii uriașe, primele 2 la aceeași fază. Oroian și Deaconu (’55) l-au evidențiat pe rând pe portarul arădean, apoi Chițu (’58) a deviat periculos din 7 metri, același Popa s-a înscris însă pe lista celor mai buni jucători ai meciului. Balaure și-a făcut bulevard pe flancul drept, pornind atac după atac, una dintre acțiuni soldându-se cu deschiderea scorului. În minutul 63 a urcat până aproape de careu, a centrat perfect pentru Chițu, care a reluat plasat: 1-0 pentru FC Hermannstadt.

UTA a încercat să revină, dar n-a dat semne că are forța necesară. Cu toate acestea, surprinzător, a reușit egalarea în urma unei erori a lui Găman, care a făcut un henț în careu în minutul 74. Pedro a transformat cu fentă penaltiul: 1-1

Jocul s-a aprins, dar fără faze importante la cele 2 porți. Neguț a scăpat spre poarta adversă în minutele de prelungire, dar a încercat o execuție pretențioasă, fără a nimeri ținta.

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt urcă pe locul 7 în clasamentul provizoriu, cu 12 puncte. În etapa următoare, sibienii vor juca pe Municipal, sâmbătă, 21 septembrie, de la ora 18,30, cu CFR Cluj.

Echipele:

UTA: R. Popa – Dozi (’84, Râpă), Poulolo, Benga, Trif – Fabry (’72, Ghezali), Van Durmen, Hrezdac (’72, Machado) – Costache (‘46, Cîmpanu), Kadiri (’59, Ezekiel), Omondi. Antrenor: Mircea Rednic

FC Hermannstadt: Căbuz – Oroian (’81, Antwi), Găman, I. Stoica, Goncalves – Murgia, Ivanov – Balaure (’71, Neguț), Deaconu (’75, Biceanu), Stoica (’75, R. Popescu)– Chițu (’81, Buș). Antrenor: Marius Măldărășanu