DEZASTRU! FC Hermannstadt – Dinamo 0-2 (0-1)

FC Hermannstadt a suferit a 4-a înfrângere consecutivă în Superligă, 0-2 (0-1) cu Dinamo, în această seară, pe Municipal, într-un meci din cadrul etapei a 14-a a Superligii.

După 3 înfrângeri la scor, care i-au zdruncinat serios scaunul în ultima vreme, Marius Măldărășanu a încercat din nou cu Selimovic în axul central defensiv, la fel ca la Buzău. Revenit după o accidentare care l-a ținut departe de sezon luni bune, fundașul luxemburghez a fost din nou ezitant, un genunchi pus greșit după o jumătate de oră, la o pătrundere Cîrjan,  stricând echilibrul partidei. În urma unei faze analizate cu ajutorul sistemului VAR, centralul a văzut faultul, iar golgeterul Selmani a transformat fără probleme: 0-1. Era minutul 32!

Sibienii începuseră bine, păreau că pot găsi o breșă în „blindajul“ adversarului, chiar dacă au dat din nou semne că suferă în ultimii 30 de metri. Golul dinamovist, salutat de „tribuna câinilor“ de la Peluza Sud, a adus însă din nou un blocaj în jocul FC Hermannstadt, sibienii așteptând pauza pentru noi reglaje. De menționat în primul act ar mai fi fost de notat doar eliminarea lui Kopic, antrenorul dinamoviștilor, pentru proteste „în formă continuată“ (a primit 2 cartonașe galbene). Echipa bucureșteană a  avut o posesie de peste 70 la sută, fără a avea nicio fază notabilă la poarta lui Căbuz, în afara golului. Din păcate, sibienii au avut o singură oportunitate în prima repriză, o lovitură liberă executată de R. Deaconu (’45), din păcate lamentabil.

Măldărășanu a încercat ceva imediat la reluare, dar aspectul jocului a rămas același. Echilibrat, cu dinamoviștii atenți în apărare, cu posesie prelungită, iar sibienii fără nicio idee pentru a crea probleme în atac. Prima mare ocazie a sibienilor a venit abia în minutul 56, când fundașul central Valerică Găman a reluat din 6 metri peste în urma unei faze dezvoltate după un corner. Sergiu Buș a șutat în minutul 68, de la 18 metri, poziție centrală, dar Golubovic a reținut fără probleme. Antwi (’70) a tras apoi în „grădina domnului Drăgulin“.

Sibienii au încercat să revină în ultimul sfert de oră, au presat mai mult, dar fără succes. Fără orizont, n-au avut nicio ocazie cu adevărat periculoasă la poarta lui Golubovic. Mai mult, pe o contră, spre final, fundașul central Bouateng (’88) a ajuns la un un-doi cu același Cîrjan, reușind să dea lovitura de grație: 0-2

Echipele

FC Hermannstadt: Căbuz – Antwi, Găman, Selimovic, Goncalves – Biceanu  (’67, D. Iancu), Murgia – Oroian (‘46, Neguț), R. Deaconu (‘45, Chițu), I. Stoica – Buș (’88, R. Popescu). Antrenor: Marius Măldărășanu

Dinamo: Golubovic – Sivis (77, ‘Costin), Boateng, Homawoo, Opruț – Olsen, Gnahore, Cîrjan (’90. Mărginean)– Milanov (‘30, Bani), Selmani (’90, Neagu), Abdallah. Antrenor: Zeljko Kopic

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt ocupă locul 14 în clasamentul provizoriu, 13 cu puncte. În etapa următoare, echipa sibiană va juca în Giulești, luni, 4 noiembrie, de la ora 21, cu Rapid. Până atunci, va întâlni în deplasare Unirea Ungheni, miercuri, 30 octombrie, de la ora 15, în grupele Cupei României.