Daria OCENIC e în semifinale la Campionatul Balcanic U18!

Sibianca Daria Ocenic (14 ani) a fost din nou pe teren, aseară, în ultimul meci din Grupa A a României, la Campionatul Balcanic sub 18 ani desfășurat la Tirana (Albania). Tricolorele s-au impus cu un 3-0 scurt în fața reprezentativei țării gazdă, reușind calificarea în semifinalele competiției.

Daria Ocenic (nr 4) la blocaj (foto: facebook/Federatia Romana de volei)

„România s-a calificat în semifinalele Campionatului Balcanic Under 18 după ce a învins, la Tirana, echipa gazdă cu 3-0. Primele două seturi au fost la discreția fetelor noastre. În setul 3, Albania ne-a pus ceva probleme, dar româncele au reușit să se concentreze pe final, au revenit de la 22-24 și au închis setul și meciul“, a notat Federația Română de volei.

Au punctat pentru România: Bianca Cucu 14 puncte, Alexia Ruci 7, Alexandra Colesnicov 5, Maria Știrbu 4, Sara Buricea 4, Ioana Criclevit 4, Daria Cocan 4, Carla Pârv 4, Alexia Toma 3, Elena Ștefanov 1. Au mai jucat: Daria Ocenic, Eva Vizitiu și Eva Marin (libero),

Cu două victorii și o înfrângere, România a terminat pe locul 2 în grupa A și va juca în semifinale cu câștigătoarea grupei B, Turcia. Turcoaicele au câștigat toate partidele de până acum, fără să piardă set cu Moldova, Serbia și Muntenegru. Semifinala România-Turcia se va disputa azi 21 iunie, de la ora 21.