Daniel NATEA, dublu vicecampion mondial la Casablanca!

Sibianul Daniel Natea a cucerit două titluri de vicecampion mondial la Sambo pe plajă, în weekend, la Casablanca! A urcat pe locul 2 la individual, la categoria +88 de kilograme, în prima zi a Campionatelor Mondiale de Beach Sambo desfășurate, în perioada 7-8 septembrie, în Maroc. „ Mulțumesc, Doamne, pentru tot!“, a transmis sibianul în urma concursului. A doua zi, a mai cucerit o medalie de argint, cu România, în proba pe echipe mixte.

Prima medalie de argint la individual a fost cucerită de Daniel NATEA sâmbătă, în prima zi a Campionatelor Mondiale de SAMBO pe plajă 2024 din Maroc. Tot atunci au mai urcat pe podium încă 2 sportivi și 2 sportive din România. S-au acordat medalii în clasamentul individual la 8 categorii de greutate.

Bărbați

58 kg

1. SHAMSUTDINOV Damir (FIAS 1)
  2. YESPUSSINOV Askar (KAZ)
  3. GRACIA Gorka (ESP) și LUCAS Demacon (FIAS 3)

71 kg

1. GRACIA Ibai (ESP)
  2. IGLITZKI Matan (ISR)
  3. OMARI Yassine (MAR) și DIACONESCU Daniel (ROU)

88 kg

1. DURNOIAN Aleksandr (FIAS 1)
  2. KUANOV Azat (KAZ)
  3. FARINAUX Corentin (FIAS 3) și BODIRLAU Gheorghe (ROU)

+88 kg

1. KUZNETSOV Serghei (FIAS 1)
  2. NATEA Ilie (ROU)
  3. FRIFRA Ahmed Amine (MAR) și TOMBOU MOUAFOUO Julien Claud (CMR)

Femei

50 kg

1. JATAU Charity (NGR)
  2. KOBELEVA Oksana (FIAS 1)
  3. VLADU Anamaria (ROU) și BAZHAYEVA Margarita (KAZ)

59 kg

1. BUWALDA Sacha (NED)
  2. BONDAR Khrystyna (ROU)
  3. PONCET Charlotte (FIAS 3) și RAGAB Alaa (EGIA)

72 kg

1. ONOPRIENKO Ekaterina (FIAS 1)
  2. MALEIKA Volha (ROU)
  3. ESSATOURI Nassma (MAR) și CONSIGNA Jeniva (PHI)

+72 kg

1. TKACHENKO Olesya (FIAS 1)
  2. KALIUZHNAYA Katsiaryna (ROU)
  3. LAGE Lauryne (FIAS 3) și SY Sydney (PHI)

Ieri, în cea de-a doua zi a Campionatelor Mondiale, cu Daniel Natea în luptă, România a cucerit titlul de vicecampioană mondială pe echipe mixte, fiind depășită doar de FIAS 1. Medaliile de bronz au mers la echipele Marocului și Camerunului.